Ma délelőtt az Emberi Erőforrások Minisztériumában újra összeült a Felsőoktatási Kerekasztal, amely 2013 óta a magyar felsőoktatás egyik legfontosabb érdekegyeztető fóruma, hiszen ezen a Magyar Rektori Konferencia és a felsőoktatás vezetői mellett részt vesznek a hallgatók, az iparkamara és a szakszervezetek képviselői is.

Ezt a gondolatot emelte ki köszöntő beszédében Prof. Dr. Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter is, hangsúlyozva, hogy ez a fórum lehetőséget ad arra, hogy a felsőoktatás minden szereplője megoszthassa véleményét, és ezáltal formálhassa az intézményi-, jogi- és szociális rendszert. A kormány célja, hogy a magyar felsőoktatás nemzetközileg is versenyképes és a munkaerőpiacon értékes diplomát adjon a fiatalok kezébe.  Az elmúlt években ennek megfelelően sokat javult az egyetemek, főiskolák pénzügyi helyzete, jelentős fejlesztések kezdődtek, erősödnek a szakmai képzések, és az elmúlt két évben végrehajtott béremelésnek köszönhetően a felsőoktatási dolgozók anyagi megbecsülése is javult.

A történelemben számos példa bizonyítja, hogy csak azok a nemzetek tudtak kiemelkedni, amelyek kiemelt figyelmet fordítottak az oktatásukra – mondta beszédében a miniszter. Elég csak megemlíteni a görög filozófiai akadémiákat vagy a XIII. század középkori keresztény egyetemeit, amelyek a mai napig virágoznak. A magyar nemzet is méltán lehet büszke oktatására – folytatta Prof. Dr. Kásler Miklós –, hiszen már Szent István kiváló iskolákat hozott létre az általa alapított kolostorokban és apátságokban, Nagy Lajos pedig Pécsett alapította meg az első magyar egyetemet. Oktatási rendszerünket olyan kiváló államférfiak alakították és szervezték, mint Hunyadi Mátyás, Vitéz János, Pázmány Péter vagy Klebelsberg Kuno, akinek épp a napokban ünnepeltük születése 139. évfordulóját.

Büszkék vagyunk arra, hogy a jelenlegi oktatási rendszerünk ötvözi magában a magyar, az európai és a keresztény hagyományokat, és azt a modern XXI. századi tudást, amely biztosítja, hogy az iskolapadból kikerülő fiatalok magabiztosan induljanak neki az életnek – tette hozzá a miniszter.

A felsőoktatásnak különösen fontos szerepe van, hiszen azokat a tudósokat, értelmiségieket neveli ki, akik irányt és példát fognak mutatni a jövő generációinak, segítik a társadalom és az állam működését, hagyományaink megőrzésének fő zászlóvivői, valamint öregbítik tudományos hírnevünket.

A tanácskozáson Prof. Dr. Bódis József oktatási államtitkár ismertette a felsőoktatási törvény és a finanszírozásról szóló rendeletek módosításával kapcsolatos terveket. Beszélt az oktatási és a kollégiumi stratégia aktualizálásával kapcsolatos teendőkről, továbbá szólt a tervezett béremelésről is. Ezt követően a jelenlevők mondhatták el véleményüket a minisztérium terveiről. Bódis József közölte, hogy a jövőben évente kétszer összehívják a Felsőoktatási Kerekasztal tanácskozását.

(EMMI)