Magyarország teljes jogú tagja lett az Európai Innovációs és Technológiai Intézet információs és kommunikációs technológiákkal foglalkozó társulásának (EIT Digital), ezáltal az ország a digitális elit részévé vált, kutatási és innovációs potenciálja bekerült Európa egyik legjelentősebb tudásközpontjába - mondta Balog Zoltán az EIT Digital rendezvényén.

Az emberi erőforrások minisztere hozzátette: a tagság elismerése annak, hogy Magyarország együtt tud működni a nyugat-európai "agytrösztökkel". A teljes jogú tagság eredményeként Magyarország egyúttal az európai kutatási térség egyenjogú és innovatív szereplőjévé válhat, közép-európai központként vonzó helyszíne lehet tehetséges kutatók, fejlesztőknek és ígéretes vállalkozásoknak - jelentette ki.

Balog Zoltán kiemelte, hogy az EIT Digital magyar csomópontjának tevékenysége több száz új munkahelyet hozhat létre egyebek mellett az Ericsson Magyarország, a Magyar Telekom, a Nokia Magyarország kutatás-fejlesztési egységeiben, valamint a kis- és középvállalkozásoknál. A kormány pedig az előző évekhez hasonlóan tovább kívánja emelni a kutatás-fejlesztésre szánt forrásokat, a tervek szerint 2020-ra a ráfordítások összege eléri a bruttó hazai termék (GDP) 1,8 százalékát - fűzte hozzá.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/kormany.hu

Szintén cél a kutatói állomány megtartása és létszámuk jelentős, 40 százalékos növelése a következő években. Itt is megfigyelhető egy pozitív tendencia - jegyezte meg a miniszter, ismertetve, hogy 10 év alatt a teljes munkaidőben foglalkoztatott kutatók száma 1550-ről 2500-ra emelkedett.

A munkaerő megtartásához pozitív lépésnek ítélte, hogy a felsőoktatásban dolgozó oktatók, kutatók garantált illetménye 2016-ban 15 százalékkal emelkedett, 2017-2018-ban pedig 5-5 százalékkal nő majd, ami 3 év alatt 27 százalékos növekmény. Megemlítette azt is, hogy gondolkodnak egy újabb, nagyobb mértékű emelésben.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/kormany.hu

Balog Zoltán szólt az utóbbi években elért magyar eredményekről is, így például az informatikai felsőoktatás vezető intézményei és az infokommunikációs vállalatok között létrejött példaértékű együttműködésről, ami hozzájárul a gazdasági integritás erősödéséhez. Szintén fontos lépés volt a duális képzés kialakítása a felsőoktatásban, valamint az, hogy az egyetemi munka, a vállalati szféra által szponzorált és igényelt kutatások, innovációk, valamint a kormány politikájának összehangolására 2015-ben megalakult a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal.

Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára előadásában főként az ipar és a digitalizáció kapcsolódási pontjairól beszélt, jeleve, hogy idén 5 tesztgyár jön létre az autóiparban, az egészségügyi iparban, az infokommunikációban és a mezőgazdaságban.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely/kormany.hu

Az EIT Digital innovációs és vállalkozásösztönző oktatási tevékenysége révén az európai digitális átalakulás egyik vezető szereplője. A szervezet a digitális innovációk piacra segítésével, valamint tehetséges vállalkozók támogatásával járul hozzá az európai gazdaság növekedéshez és az életminőség javításához. A budapesti csomópont 2012-ben konzorciumként alakult azzal a céllal, hogy felgyorsítsa a magyarországi és a közép-kelet európai innovatív infokommunikációs ökoszisztéma fejlesztését.

A konzorcium alapító tagjai az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), valamint az Ericsson Magyarország és a Magyar Telekom. Csütörtökön bemutatkoztak a magyar csomóponthoz új partnerei: az OTP, az MTA Sztaki, az Evopro és az E-Group.

Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.

(MTI)