A jövő intézményének nevezte a Kecskeméti Főiskolát az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára az intézmény szombati diplomaátadó ünnepi szenátusi ülésén, ahol Magyarországon elsőként 17, duális képzésben végzett hallgató is átvette oklevelét.
Kép letöltésePalkovics László az egyetemmé válás előtt álló főiskola történetét felidézve arról beszélt: változások sora jellemzi az intézményt, melynek a kezdetekkor is "unikális képzést" nyújtó Gépipari és Automatizálási Műszaki Főiskolai Karát egykor a közútijármű-program hívta életre.
Számos fordulóponton és átalakuláson túl a főiskola és a kar ma is úttörő szerepet vállal - közölte. Kifejtette: a felsőoktatás és a magánszféra példaértékű együttműködésével - a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft.-vel és a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft.-vel közösen - Magyarországon elsőként itt indították el 2012-ben a gyakorlatorientált duális képzési formát, melynek első végzősei ma keresett, értékes és egyre népszerűbb diplomával a kezükben léphetnek ki a munkaerőpiacra.
Kijelentette: a jövő egyik felsőoktatási intézménye a Kecskeméti Főiskola, amely a Szolnoki Főiskolával integrálódva július 1-től egyetemként is a gyakorlatorientált képzés egyik zászlóshajója lesz Magyarországon.
Szólt arról is, hogy "a kecskeméti modell" tapasztalatai alapján a mostani tanévtől országosan is elindult a duális képzés, így tavaly szeptembertől 19 felsőoktatási intézmény és közel 200 partnerszervezet összefogásával 440 hallgató vesz részt ilyen felsőoktatási képzésben Magyarországon.
Az időközben együttműködőként bevont további több mint 500 vállalat és szervezet pedig a következő tanévre mintegy 2600 képzési hely meghirdetését teszi lehetővé - tette hozzá.
Ailer Piroska rektor beszédében kiemelte: négy éve a főiskola még kísérletnek tekintette a duális képzés bevezetését, ami mostanra nem csupán sikeres lett, de "országosan ismert és elismert, példaértékű képzési modellé vált".
Szemereyné Pataki Klaudia (Fidesz-KDNP) polgármester köszöntőjében az újdonságra fogékonynak, bátornak, kezdeményezőnek, innovatívnak és okosnak nevezte a helyi fiatalokat, akikre szavai szerint a Kecskeméti Főiskola diplomájának birtokában egyedülálló lehetőség vár. Végzettségükkel dinamikusan fejlődő, sikeres vállalkozásoknál helyezkedhetnek el, a városban tervezett innovációs központ kutatóként is számít rájuk, az önkormányzat pedig a karrierlehetőség mellett az otthonteremtésben, családalapításban is egyedülálló segítséget nyújt számukra - fogalmazott.
Sándorné Kriszt Éva, a Magyar Rektori Konferencia társelnöke az ünnepségen kiemelte: az integrációt követően egyszerre vár számos lehetőség és kihívás a kecskeméti, illetve a szolnoki intézményekre, ám akad jó példa arra, hogy korábban önálló főiskolák képesek erős, egységes egyetemként tovább működni.
Megjegyezte: a Kecskeméti Főiskola duális képzésében megszerzett diploma "versenyképességi előnyt jelent", melynek különösen nagy jelentősége van az élethosszig tartó tanulást megkerülhetetlen alapelvvé emelő 21. században, amikor a megszerzett tudás néhány évente frissítésre, megújításra szorul.
A főiskola honlapja szerint az intézményben a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft.-vel és a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft.-vel együttműködésben 2012-ben 25 járműmérnök hallgató kezdte meg tanulmányait.
(MTI)