Ökrös Oszkár életművében a klasszikus és cigányzenei hagyományok ápolását és népszerűsítését, ezzel a magyar kultúra hazai és nemzetközi hírnevének öregbítését szolgálta. Magyar cigányzenészként, a 100 Tagú Cigányzenekar tagjaként és szólistaként tehetsége legjavát adta a közönségnek Budapesttől II. Erzsébet királyné udvarán át egészen Hollywoodig.

Ökrös Oszkár 1957-ben született Szolnokon, zenész családban. Hatévesen kezdett cimbalmozni. Két évvel később megnyerte a Magyar Televízió népzenei versenyét. Ezt követően korengedménnyel kezdhette meg konzervatóriumi tanulmányait.

A Zeneakadémián Gerencsér Ferenc tanítványa volt. A klasszikus és cigányzenei hagyományok ápolását és népszerűsítését szolgáló előadóművészi pályája során a legnagyobb hazai népi együttesekkel, a leghíresebb prímásokkal lépett fel, de olyan világhírű előadókkal is, mint Josephine Baker vagy Tom Jones.

A 100 Tagú Cigányzenekar szólamvezető szólistája volt több mint 30 éven át. Két önálló albuma jelent, az egyik 1990-ben a Cimbalom varázslója, a második a Cimbalom Paganinije címmel. Munkásságát 1995-ben Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszttel, 2001-ben Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszttel, 2013-ban a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével, 2015-ben Kossuth-díjjal ismerték el. Ökrös Oszkárt az Emberi Erőforrások Minisztériuma a családdal egyetértésben saját halottjának tekinti.

(EMMI)