A védőnői szolgálat fennállásának 100. évfordulója alkalmából szervezett rendezvénysorozat következő helyszínén, Szolnokon tartott ünnepi beszédet Dr. Lengyel Györgyi, az Emberi Erőforrások Minisztériumának közigazgatási államtitkára.
A szolnoki megyeháza adott otthont a Védőnői Centenárium programsorozat legutóbbi állomásának, ahol közel kétszázötvenen ünnepelték a Magyar Védőnői Szolgálatot. A szolgálat elismerését fémjelzi többek között, hogy a Hungarikum Bizottság nemzeti értékké, majd később kiemelt nemzeti értékké minősítette a Magyar Védőnői Szolgálatot, így az bekerült a Magyar Értéktárba is. "A magyar védőnőknek különleges lehetőség van a kezükben, amelyet, ha jól használnak, akkor munkájukkal az egész magyar társadalmat emelik" ─ hangsúlyozta a közigazgatási államtitkár, egyúttal kiemelte, hogy ez a lehetőség, ez az eszköz az édesanyai hivatás- és felelősségtudat elmélyítése, amely az egészséges családi légkör megteremtésének az alapfeltétele.
A családokkal kapcsolatban álló védőnők olyan képzett szakemberek, akik a várandós anyák gondozásától a gyermekek tankötelezettségének végéig folyamatosan figyelemmel kísérik a családok, gyermekek életét, egyben családvédelmi szolgáltatást biztosítanak, amely európai viszonylatban egyedülálló. "A család nem csupán gazdasági alapeleme a társadalomnak, hanem mindenféle probléma jelentkezésének és megoldásának első és legfontosabb helyszíne" ─ mondta a közigazgatási államtitkár, hozzátéve, hogy "egészséges és jól működő országot egészséges és jól működő családok nélkül aligha építhetünk."
A magyar védőnői szolgálat rendkívül komplex, magas színvonalú tevékenységet végez, szűrővizsgálatokat szervez, védőoltás előkészítésénél nyújt segítséget és más egészségvédő programokat is rendez a gondozottai számára. Mindezt pedig szoros személyes kapcsolat fenntartásával, a gondozottak egyéni szükségleteihez igazodva végzi. A szervezet évszázados sikere pedig ─ Dr. Lengyel Györgyi közigazgatási államtitkár szerint ─ a hivatás erejében rejlik.
(EMMI Közigazgatási Államtitkárság)