Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Földművelésügyi Minisztérium vezetői, valamint a Köztársasági Elnöki Hivatal környezeti fenntarthatósági igazgatója 2016. január 30-án átadták a 2015. évi Ökoiskola és Örökös Ökoiskola Címeket.

A 2015. évi címpályázatra rekordszámú pályázat érkezett. Az értékelés után több, mint 300 intézmény nyerte el az Ökoiskola, illetve az Örökös Ökoiskola Címeket (http://ofi.hu/okoiskolak-adatbazisa). A Címre ismételten pályázó iskolák mellett 212 iskola először csatlakozott a kezdeményezéshez, ezáltal az ökoiskolák száma immár megközelíti a kilencszázat. Az Ökoiskola és az Örökös Ökoiskola Cím azon nevelési-oktatási intézmények elismerése, melyek intézményi keretek között átgondoltan, rendszerszerűen és mindennapi gyakorlatként, ún. „egész intézményes” megközelítésben foglalkoznak a fenntarthatóságra neveléssel: a környezeti és egészségneveléssel, a helyi közösségek számára fontos hagyományok ápolásával, a környezettudatos intézmény működtetéssel.

Kőrösi Csaba környezeti fenntarthatósági igazgató (KEH) köszöntőjében Áder János köztársasági elnök szavait tolmácsolva gratulált az intézmények vezetőinek. Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár (EMMI) beszédében az ökoiskola programot a fenntarthatóságra nevelés egyik legelőremutatóbb hazai gyakorlatának nevezte. A fenntarthatóságra nevelés pedagógiai programja az ökoiskolákban nem csak a tanórákon jelenik meg, hanem ezen intézmények komplex módon közelítik meg a fenntarthatóságra és a környezettudatos szemléletre nevelést, például a közétkeztetésben, az intézményfenntartásban. Gulyás Andrea közigazgatási államtitkár (FM) felidézte, hogy az Ökoiskola Címeket 2005-ben alapította az oktatásügyért és a környezetügyért felelős tárca. A Földművelésügyi Minisztérium is kiemelt fontosságúnak tartja a környezeti nevelést, a fenntarthatóság és a környezettudatosság szemléletét, ezért is büszke arra, hogy egyre több agrárszakképzési intézmény nyeri el az Örökös Ökoiskola vagy az Ökoiskola Címet. Dr. Rácz András helyettes államtitkár (FM) köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy a fenntarthatóság ügyében gyakorlati partnerek az ökoiskolák és a nemzeti parkok. Az ünnepélyes oklevélátadó rendezvényt Dr. Kaposi József, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet főigazgatója zárta.

Az oklevélátadó ünnepséget szakmai rendezvény kísérte, melyen a nemzeti parkok, a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet köznevelési intézményeknek szóló környezetpedagógiai kínálata mellett egyházi és civil szervezetek is bemutatták legújabb módszereiket. Az oklevélátadót az Emberi Erőforrások Minisztériuma mellett az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, a Földművelésügyi Minisztérium és a Svájci–Magyar Együttműködési Program támogatta.

(Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet)