Április 29-éig minden középfokú intézmény értesíti a hozzá jelentkező tanulókat a felvételi döntéséről, azaz jelentkezésük elfogadásáról vagy elutasításáról. Ezzel lezárul az ún. általános felvételi eljárás. Közlemény.

Az általános felvételi eljárás célja, hogy a tanulók – ha megfelelnek az adott iskola által támasztott felvételi követelményeknek és egyben a felvehető létszámkereten belül vannak – az általuk választott és sorrendbe állított továbbtanulási lehetőségek (iskolák és tanulmányi területek) közül arra nyerjenek felvételt, amelyet a leginkább óhajtanak. Az eljárást támogató informatikai rendszer garantálja, hogy a felvételi döntés minden tanuló esetében ezen rangsorolási elv szerint történjen.

Az idei általános felvételi eljárás néhány adata:

A felvételi eljárásban 83 322 nyolcadik évfolyamos, 6 968 hatodik évfolyamos és 5 599 negyedik évfolyamos tanuló vett részt. Ez utóbbi két csoport a hat-, illetve a nyolc évfolyamos gimnáziumokba felvételizőket jelenti.

A felvételi eljárásrend a 1999/2000. tanév óta kisebb-nagyobb korrekciókkal, ám változatlan alapelvekkel működik. Sikerességét mutatja, hogy bevezetése óta minden tanévben az iskolát váltó 8. osztályos tanulók szinte mindegyike már a felvételi első szakaszában, az általános felvételi eljárás időszakában bejut valamelyik általa megjelölt tanulmányi területre, középfokú iskolába, döntő többségük pedig az általuk leginkább óhajtott területek valamelyikébe.

Az idei általános felvételi eljárásban a nyolcadikos tanulók 96,7%-a (80 579 fő) felvételt nyert valamely középfokú oktatási intézménybe. A felvettek 75,3%-a (60 687 fő) az általuk megjelölt legelső helyre, 94,1%-uk pedig (75 816 fő) az első három helyen megjelölt terület egyikébe jutott be.

Az általános felvételi eljárás keretében fel nem vett 8. évfolyamos tanulók száma 2 743 fő, a jelentkezést benyújtó tanulók 3,3%-a.

A felvettek 34,6%-a (27 844 fő) gimnáziumi, 40,5%-a (32 640 fő) szakközépiskolai, 24,9%-a (20 095 fő) szakiskolai tanulmányi területen folytathatja tanulmányait (A 2014/2015. tanévre történt beiskolázás hasonló adatai: 34,3% gimnázium, 40,0% szakközépiskola, 25,7% szakiskola).

A 6 évfolyamos gimnáziumi tanulmányi területre felvételt nyert tanulók száma 4 465 fő, ebből 3 890 főt (87,1%) az általa megjelölt első helyre vettek fel.

A 8 évfolyamos gimnáziumi tanulmányi területre felvételt nyert tanulók száma 3 200 fő, ebből 2 885 főt (90,2%) az általa megjelölt első helyre vettek fel.

Az általános felvételi eljárás részletes információit az adatok feldolgozása után, várhatóan június elejétől az érdeklődők megtekinthetik majd az Oktatási Hivatal honlapján (www.oktatas.hu).

A rendkívüli felvételi eljárás

Azok számára, akik most nem jutottak be középfokú iskolába, 2014. május 5. után kezdődik az ún. rendkívüli felvételi eljárás időszaka. Ekkor a továbbtanulás intézése már egyénileg, közvetlenül a középfokú iskolákban való jelentkezéssel, egyeztetéssel történik. Az elektronikus felvételi rendszer segítségével azoknak a középfokú iskoláknak az adatait, ahol a felvettek alacsony száma miatt rendkívüli felvételi eljárást kell kiírni, az Oktatási Hivatal tájékoztatásul közzéteszi az oktatas.hu honlapon. Az általános felvételi eljárás keretében középfokú iskolába fel nem vett 8. évfolyamos tanulók számára létszámuk többszörösének megfelelő üres hely maradt a középfokú intézményekben.

A tanköteles korú tanulóknak az esetlegesen eddig sikertelen felvételijük ellenére is kötelező az iskolaválasztás.

(Oktatási Hivatal)