Szülői kérésre nem lehetne évismétlést engedélyezni a diákoknak az első osztálynál magasabb évfolyamokon, a pedagógiai-szakmai szolgáltatások átkerülnek az Oktatási Hivatalhoz (OH) és változhat a közösségi szolgálat szabályozása is - emelt ki változtatásokat a köznevelési törvény módosítását ismertetve Czunyiné Bertalan Judit kedden az Országgyűlésben.

A köznevelésért felelős államtitkár expozéjában közölte: az új köznevelési rendszer működése során szerzett tapasztalatok alapján a hatékonyság fokozása és a működőképesség erősítése érdekében szükséges módosítani és pontosítani a törvény rendelkezéseit. A törvényjavaslat elsődleges célja a 2012/13-as tanévtől bevezetett szabályozás tökélesítése, kiegészítése, és a törvény keretjellegéhez igazodva a terjedelmi egyszerűsítés, ezért több rendelkezés deregulációja is megtörténik - tette hozzá.

A javaslatból kiemelte az iskolai lemorzsolódás megelőzését támogató intézkedéseket és ennek részeként az iskolai jelző- és pedagógiai támogató rendszert. Szólt arról is, hogy ehhez kapcsolódik a tankötelezettség megszűnésére vonatkozó szabályozás módosítása. Rögzítenék, hogy a hatályos 16. életév betöltésének napja helyett a tanév végéig tartana a tankötelezettség. A köznevelési intézmények által ellátható feladatok körének bővítését, a többcélú intézményekre vonatkozó szabályozás kiegészítését is indokoltnak tartották - jelezte, és kitért arra, hogy a gyógytestnevelés, a konduktív pedagógiai ellátás és a kiemelten tehetséges gyermekek és tanulók ellátása mint pedagógiai szakszolgálati feladat, ne csak a pedagógiai szakszolgálati intézményben, hanem a nevelési-oktatási intézményben is ellátható lenne a jövőben.

Az államtitkár jelezte: a törvényjavaslat lényeges pontja, hogy a pedagógiai-szakmai szolgáltatások és egyes jelenlegi kormányhivatali hatáskörök az Oktatási Hivatalhoz kerülnek át. Több uniós projekt gazdájaként, a hivatal  jelenleg is szervez pedagógus-továbbképzéseket, és foglalkozik a pedagógusok minősítésével. A szaktanácsadási feladatokat szintén indokolt az OH-hoz telepíteni - közölte. Igazítanak az intézményvezetőknél a kötelező órák számának meghatározásán is, és kitérnek az óvoda-iskolapszichológus képesítési követelmények módosítására a jobb foglalkoztathatóság érdekében. Érinti a javaslat a köznevelési intézmények vezetőinek megbízását, ami nyáron járna le, de lemondás vagy egyéb okok miatt ez nem mindig van így, és pontosítják a közösségi szolgálat elvégzésének végső határidejét.

Az első évfolyamnál magasabb, eredményesen végzett évfolyamok ismétlését nem tennék lehetővé. Nem is élnek általában ezzel a szülők, de egyes esetekben visszaélésekre adhat okot, mert alkalmas lehet lefékezni a tanuló előrehaladását, de ehhez egyes fenntartók többlettámogatást szereznek - mondta.

(MTI)