2015. május 4-én, hétfőn a magyar nyelv és irodalom és a magyar mint idegen nyelv vizsgatárgyak írásbeli vizsgáival megkezdődik a 2014/2015. tanév tavaszi érettségi vizsgaidőszaka. Ez a 22. vizsgaidőszak a 2005-ben bevezetett kétszintű vizsgarendszerben. Közlemény.
Május 4. és június 26. között a középiskolákban (és 20 kormányhivatal szervezésében) mintegy 1.172 vizsgahelyszínen zajlanak majd az érettségi vizsgák.
Az érettségizők közül több mint 79.000 „végzős” középiskolás az, aki ebben a vizsgaidőszakban tesz ún. „rendes” érettségit, azaz szerezhet érettségi bizonyítványt.
Rajtuk kívül még – vizsgarendszer által nyújtott lehetőségekkel élve – mintegy 36.300 fő tesz legalább egy vizsgatárgyból valamilyen fajta érettségi vizsgát, azaz összesen mintegy 115.300 fő érettségizik ebben a vizsgaidőszakban.
A vizsgák 3.327érettségi vizsgabizottság közreműködésével zajlanak majd.
Ez az érettségi vizsga 2005 óta – a művészet és a művészetközvetítés képzési terület kivételével – kiváltja az egyetemi, főiskolai felvételi vizsgákat is.
- A vizsgaidőszak kezdete május 4. (első vizsganap), a vége június 26. (a középszintű szóbelik utolsó vizsganapja).
- Az írásbeli vizsgák május 4-étől május 26-áig tartanak.
- Az emelt szintű szóbeli vizsgák kezdete június 4., vége június 11., a középszintű szóbeli vizsgák időszaka június 15-26.
A diákok együttesen mintegy 425.700 vizsgát tesznek le. (Érettségi bizonyítványaikba és tanúsítványaikba további 44.130 érettségi vizsgaeredmény kerül a már előzőleg megszerzett vizsgaeredményeik alapján.)
A mintegy 425.700 vizsgából 42.400 vizsga emelt szintű, 383.300 pedig középszintű vizsga.
Az emelt szintű vizsgák száma tavalyhoz képest több mint 1.200 vizsgával, 3%-kal nőtt. (Ez a növekedés is – az előző években tapasztalható folyamatos emelkedés után – tükrözi a felsőoktatási felvételi feltételeinek változásait, az ott elvárt magasabb követelményeket.)
A diákok választásai alapján ebben a vizsgaidőszakban – az idegen nyelven letett vizsgatárgyakat (pl. történelem, matematika, biológia, földrajz, fizika, kémia, informatika stb. valamely idegen nyelven) külön számolva – 157 tárgyból lesz középszintű és 77 tárgyból emelt szintű érettségi vizsga.
Immár ötödik éve emelt szintű vizsga csak azokból a vizsgatárgyakból tehető, amelyek a felsőoktatási felvételi eljárás során érettségi pontot adó tárgyként figyelembe vehetők.
Ebben a vizsgaidőszakban is élhetnek a jelentkezők a 7 vizsgafajta mindegyikével, a megfelelő feltételek megléte esetén a rendes, az előrehozott, a szintemelő, a kiegészítő, az ismétlő, a pótló és a javító érettségi letételével.
A vizsgafajták közül természetesen a legtöbb az ún. „rendes” érettségi vizsga: számuk mintegy 377.300, az összes vizsga 89%-a. A középiskolák alacsonyabb évfolyamaira járó diákok 21.900 előrehozott vizsgát tesznek le idén tavasszal (ez a vizsgák 5%-a). A már érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők a tavalyinál 2.400-zal több, közel 13.700 ismétlő vagy kiegészítő érettségit tesznek le (ez a vizsgák több mint 3%-a). Az emelt szintű vizsgák számának jelentős növekedéséhez hozzájárult a több mint 8.500 szintemelő vizsga is, amelyek esetében az adott vizsgatárgyból az érettségizők már rendelkeznek középszintű vizsgaeredménnyel, és most, felsőoktatási felvételijük érdekében a magasabb szinten is megmérettetik magukat.
A vizsgaszervezés a 2005 őszén bevezetett, és azóta eredményesen működő szakmai és biztonsági eljárásrend szerint, az Oktatási Hivatal szakmai irányításával – a fővárosi és a megyei kormányhivatalok, valamint a járási hivatalok közreműködésével – zökkenőmentesen folyik.
Az érettségi vizsga szabályai, követelményei nem változtak az előző, 2014 őszi érettségi vizsgaidőszakhoz képest.
A vizsgaszabályzat ebben a vizsgaidőszakban életbe lépő változásai miatt változott azonban az érettségi vizsgán választható vizsgatárgyak köre:
- Akkreditált érettségi vizsgatárgyakból a 2014/2015. tanév október–novemberi vizsgaidőszakban lehetett utoljára érettségi vizsgát tenni.
- Központilag kiadott követelmények alapján szerveződnek május-júniusban a pszichológia vizsgatárgy vizsgái, amelyből a 2014/2015. tanév május-júniusi vizsgaidőszakában lehet először választható közismereti vizsgatárgyként érettségi vizsgát tenni.
Az előző évek vizsgaidőszakainak eredményei azt igazolják, hogy a kétszintű vizsgarendszer a vizsgakövetelmények és vizsgafeladatok pontos tartalmi és formai szabályozása, valamint a szakmai előkészítésben alkalmazott eljárásai révén képes arra, hogy vizsgaidőszakról vizsgaidőszakra gyakorlatilag azonos követelményeket támasszon az egyes vizsgatárgyakból az érettségizőkkel szemben. Ez a vizsgarendszer kiszámíthatósága, szakmai stabilitása, a felsőoktatási felvételit meghatározó szerepe miatt továbbra is alapvetően fontos követelmény.
A 2015. évi május–júniusi érettségi vizsgák jogszabályban rögzített időpontjai megtalálhatók az Oktatási Hivatal honlapján.
(Oktatási Hivatal)