A nagyobbik típusú - csaknem 108 millió forintot érő - Bogányi-zongorával gazdagodik a pécsi Kodály Központ - jelentette be Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár és Páva Zsolt polgármester szombaton a baranyai megyeszékhelyen tartott sajtótájékoztatón.

Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter keddi bejelentését felidézve Hoppál Péter hozzátette, hogy hét magyar és három külföldi intézményben helyezik el azt a tíz Bogányi-zongorát, amelyet a magyar állam korábban megvásárolt.

Mint kiemelte, a különleges hangszerből két típus készül: Pécsre a nagyobbik, 292 centiméter hosszúságú, az eddig legyártott példányokhoz képest 30 centiméterrel megnövelt rezgésfelületű, nagy hangversenyzongora kerül.

A gyárból októberben kikerülő hangszert várhatóan novemberben üzemelik be a Kodály Központban - fűzte hozzá Hoppál Péter, aki arra is kitért, hogy a kormányzat kiemelt értékként tekint Pécs kulturális örökségére.

Az államtitkár jelezte: a Magyarország legjobb akusztikájú koncertterme minősítéssel rendelkező Kodály Központ a többi között márkájával, külföldi elismertségével érdemelte ki a Bogányi-zongorát. E speciális magyar zongora mindenképpen helyet követel magának a Kodály Központban - fogalmazott az eseményen Páva Zsolt.

A létesítmény "elképesztő közönségsikerét", sorozatos telt házas produkcióit említve a polgármester felidézte, hogy a városban a Bogányi-zongoráért indult közadakozás keretében 2,3 millió forint gyűlt össze.

Hoppál Péter erről megjegyezte: a pécsiek adományozása lesz a fedezet a gyárból, a különleges, rezgéscsillapított és magasabb biztosítás követelményeinek megfelelő szállításra, biztosításra, a koncertközpontba érkező hangszer helyszíni installációjára, hangolására.

A Bogányi-zongora tízéves fejlesztés eredménye, főbb újdonságai a legjobb zongoramárkákkal vetekedő zengő hangzás, a hangszernek a megszokottnál jóval hosszabb élettartamot biztosító kompozit ötvözet, a zongora mechanikáján végzett jelentős újítások és a modern dizájn. Funkcionális szempontból hangvetőként (hangterelőként) is működik, ami újdonságnak számít a hangszer történetében.

(MTI)