A pályázati felkészülést segítő konferenciát szerveznek május 19-20-án Pécsett az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) 2023 címre pályázó magyar városok számára - jelentették be a nemzetközi tanácskozást beharangozó pénteki sajtótájékoztatón a baranyai megyeszékhelyen, amely 2010-ben viselte az EKF-címet.
Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztérium (Emmi) kultúráért felelős államtitkára felidézte, januárban jelentették be, hogy várják a magyar jelentkezéseket a 2023-as magyar EKF-címre.
Az államtitkár jelezte, hogy a mintegy tíz hónapos pályáztatási periódus legkésőbb idén decemberben indul, 2018-ban hirdetik ki a győztes városokat. Az EKF címet minden évben általában két országnak és városnak ítélik oda. Magyarország eddig egyszer viselte, Pécs 2010-ben.
Hoppál Péter kiemelte: a konferencián való részvételét immár tizenegy magyar város - Budapest, Eger, Debrecen, Szentendre, Szigetvár, Hódmezővásárhely, Szolnok, Veszprém, Tokaj, Miskolc és Győr - képviselői jelezték, de várják további városok jelentkezését is.
A 2023-as cím elnyerésére eddig Eger Debrecen, Veszprém és Tokaj jelezte hivatalosan pályázási szándékát.
Méhes Márton kulturális menedzser, a tizenöt ország EKF-szakembereinek részételével megrendezendő tanácskozás szakmai vezetője elmondta, az esemény első napja nemzetközi témájú, a második pedig célzottan a pályázni kívánó magyar városok felkészülését segíti.
A szakmai vezető a konferencia egyik fő céljának nevezte, hogy a magyar városok konkrét tájékoztatást kapjanak a pályázati menetrendről, a tennivalókról és a legfontosabb dokumentumokról.
A pécsi EKF-beruházások keretében elkészült Kodály Központba szervezett eseményen jelezte részvételét mások mellett Rolf Noras, a norvégiai Stavanger 2008-as EKF-programjának vezetője, aki a közelmúltban tizenkét kulturális fővárost elemző könyvet jelentetett meg.
Páva Zsolt pécsi polgármester a 2010-es pécsi programévre utalva azt mondta, hogy sokat kell dolgozni az EKF sikeréért, ugyanakkor annak előnyei, pozitív hozadékai akár évek múlva érhetnek be egy város számára. A városvezető szerint ezt jól példázza, hogy a megyeszékely köznevelési és kulturális intézményeinek túlnyomó részét integráló Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. mostanra vált képessé arra, hogy kulturális missziót töltsön be a határokon túl is.
(MTI)