A Nemzeti Kulturális Alap 20 millió forinttal, az Emberi Erőforrások Minisztériuma további 4 millió forinttal járult hozzá a 45. Debreceni Virágkarnevál mintegy 100 millió forintos költségvetéséhez. Az Emberi Erőforrások Minisztériumát a rendezvényen Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár képviselte.
45. Debreceni Virágkarnevál közönség által legszebbnek ítélt virágkocsija "Kölcsey összehoz" címmel Álmosd község kompozíciója lett - jelentette be Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere szerda este a Nagyerdei Stadionban.
A Sztárok és Szirmok címmel az idén első alkalommal megrendezett karneváléji gálaműsor keretében a polgármester elmondta azt is, hogy a karnevál díszvendégeiből álló zsűri a karneválon nyújtott kimagasló művészeti teljesítményért elnevezésű díjat a debreceni Valcer Táncstúdiónak ítélte.
A díjátadásra a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. két egyedi gyártású serleget készített, amelynek a meghatározott értéke, darabonként 500 ezer forint. Kósa Lajos és Papp László alpolgármester a két serleget a nagyközönség előtt adta át a nyerteseknek a Nagyerdei Stadion Sztárok és Szirmok című műsorában.
Kép letöltése
Álmosd község virágkocsija, a "Kölcsey összehoz" című alkotás a hagyományok tiszteletét, ápolását, az összefogást, a múlt emlékeinek őrzését hivatott képviselni, tisztelegve ezáltal a költőóriás szellemi hagyatéka és a Debreceni Virágkarnevál 45 éves múltja előtt - mondták a díjnyertes kompozíció megálmodói.
Emlékeztettek: a virágkarnevál történetében először indított ilyen kistelepülés virágkocsit. A három pegazus jelképezi a három, Kölcsey Ferenc nevéhez szorosan kapcsolódó települést: Sződemetert, ahol a költő született, Álmosdot, ahol igazán költővé vált és ahol Magyarország egyetlen, a Himnusz írójához kötődő épülete áll, és Szatmárcsekét, ahol nyugszik.
Az alkotást Pikó Sándor képzőművész készítette, a kocsit díszítő virágok egy részét a település közmunka program keretében termelte.
A debreceni Valcer Táncstúdió megismételték tavalyi sikerét, amikor szintén ők bizonyultak a legjobbnak. A stúdió 1992 óta állandó résztvevője a karneválnak, az együttes célja a standard és latin-amerikai táncok népszerűsítése a tánciskolai táncok minél szélesebb körben való megismertetése.
A Valcer Táncstúdió számos egyéni és csoportos magyar bajnoki címmel büszkélkedhet. A válogatott keretbe tartozó valcerosok többször képviselték már Magyarországot Európa- és világbajnokságokon is. A Debrecen város Csokonai-díjával kitüntetett Valcer Táncstúdió művészeti iskolája a Magyar Táncművészeti Főiskola Partner Intézményeként bizonyítványt ad az ott végzetteknek.
A karneváli díjak átadása után 1500 résztvevővel nagyszabású karneváléji gála kezdődött a debreceni Nagyerdei Stadionban. A virágkarnevál egész napos programsorozata az Egyetem téren tűzijátékkal és hajnalig tartó utcabállal fejeződik be Debrecenben.
(EMMI/MTI)