Johannes Amos Comenius (1592-1670) cseh-morva pedagógus, író és teológus, a "nemzetek tanítója" munkásságát bemutató kiállítás nyílt szerdán a Pécsi Református Kollégium aulájában.

A megnyitó ünnepségen Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár az akkori történelmi eseményeket is felidézve arról beszélt, hogy a tudás minél szélesebb körökhöz való eljuttatása, "a kultúrához való hozzáférés a reformáció nagyon fontos emblémája lett".

A politikus szerint Comenius "forradalmi pedagógiai" munkássága arra hívja fel a figyelmet, hogy miért fontos az egész életen át tartó tanulás, az egymásra épülő tananyag, a szemléltetőeszközök használata és a gondolkodásra nevelés az oktatásban.

A cseh-morva pedagógus a Sárospataki Református Kollégiumban írta meg Orbis sensualium pictus (A látható világ képekben) című művét, a szemléltető oktatás úttörő kézikönyvét - emlékeztetett.

Egyúttal azt is hangsúlyozta, hogy "az amerikai kontinensről és a távol-keletről is látható közép-európai erőt képviselő" visegrádi országok a politikai, gazdasági együttműködésének a közös kultúra és identitás mellett olyan szellemi gyökerei vannak, mint Comenius.

A cseh-morva pedagógus munkásságát a cseh huszita mozgalomból eredeztette az eseményen Juraj Chmiel, a Cseh Köztársaság nagykövete, majd kiemelte: "Husz János és Johannes Amos Comenius, illetve az ő munkája és tevékenysége az igazság keresését és a tiszta kereszténységet szimbolizálja a cseh történelemben".

Kitért arra is, hogy Comenius nem csak a régi Cseh Királyságban élt és dolgozott. Életének egy részét Magyarországon, Svédországban, a Lengyel-Litván Unióban, Erdélyben és Angliában töltötte. Életének utolsó szakaszában, 1656-tól 1670-ig Hollandiában élt, ahol patrónusai Opera didactica Omnia címmel adták ki összegyűjtött pedagógiai munkáit - ismertette.

A november 4-ig látható kiállítás 13 illusztrált roll upon mutatja be Comenius munkásságát, kitérve a pedagógiáról, a tudásról, a műveltségről alkotott nézeteire, valamint személyes életútját és a korszak történelmi hátterét megjeleníti.

A megnyitó után Juraj Chmiel rendhagyó történelemórát tartott a kollégium diákjainak a V4-es országokról.

Comenius úttörője volt az általános, mindenkire kiterjedő népoktatás eszméjének, ő tette önálló tudományággá a nevelést. Meggyőződéssel hitte, hogy a társadalom jobbítható, ha megfelelő erkölcsi elvek mentén nevelik az ifjúságot. Pedagógiai elvei - tudatosság, szemléltetés, következetesség, rendszeresség, gondolkodásra nevelés -, a tananyag koncentrikus bővítésének elve, amely szerint az iskola minden fokán mindent kell tanítani, de fokozatosan bővülő terjedelemben, oktatásszervezési elképzelései (tanítási év, tanítási óra, osztályrendszer, életkorhoz igazított iskolatípus) a modern oktatási rendszer alapjává váltak.

(MTI)