Csaknem kilencszáz rendezvénnyel indul a Közösségek Hete elnevezésű országos programsorozat május 8-án - mondta Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára szerdán a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban tartott sajtótájékoztatón.
A Közösségek Hete rendezvénysorozat a Cselekvő közösségek, aktív közösségi szerepvállalás elnevezésű, 3 milliárd forint értékű uniós pályázati projekt keretében valósul meg az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK), a Nemzeti Művelődési Intézet (NMI) és a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum konzorciumi együttműködésében május 8. és 14. között.
A Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban tartott sajtótájékoztatón a helyettes államtitkár reményét fejezte ki, hogy ezzel a kezdeményezéssel évente visszatérő hagyomány indul el. Kiemelte, hogy 545 közösség, civil szervezet és intézmény regisztrált eddig a rendezvényre, közülük a legtöbben Békés, Borsod, Pest, Csongrád és Bács-Kiskun megyékből, eddig 325 település 877 programmal várja a látogatókat. Miskolc, Budapest és Szekszárd készült a legtöbb rendezvénnyel.
Krucsainé Herter Anikó szólt a rendezvénysorozat legnépszerűbb programjairól is, amelyek között a Gyertek hozzánk vendégségbe elnevezésű eseményt említette, amelyen klubok, társulások, szervezetek mutatkoznak be egymásnak és a lakosságnak. Szintén népszerűnek nevezte A hely, ahol itthon vagyunk elnevezésű helytörténeti sétákat, amelyek az ország számos pontján várják az érdeklődőket. A programok közül kiemelte továbbá az orosházi monogramos téglakészítést, amelynek a keretében az elkészítendő 4000 darab téglából felépítenek majd egy mini középkori templomot.
Cseri Miklós, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója arról beszélt, hogy az elnyert pályázat eddig eltelt 8-9 hónapja során a vállalt mérföldköveiket teljesítették, elkészültek a szakmai útmutatók, kiépült egy országos mentori hálózat, amely jelenleg 60 fővel - megyénként 2-3 fővel - rendelkezik, és 18 megyében létrehozták a mentori irodáikat is.
A főigazgató a projekt eddigi legnagyobb eredményeként nevezte meg, hogy sikerült kiírni a Területi Operatív Programok (TOP) pályázatait, amelyek keretein belül a résztvevők megszerzik azt a tudást, amely segít a nagyobb rendezvényeket lebonyolítani.
Cseri Miklós szerint céljuk, hogy a kistelepüléseken minél kisebb legyen elvándorlás, meg lehessen mutatni, hogy ezeken a településeken is hozzá lehet jutni a kultúrához.
Az eseményen bemutatták a rendezvénysorozathoz készült honlapot, a cselekvokozossegek.hu-t és az applikációt, amely letöltés után offline is használható módon segít eligazodni a programok között.
A sajtótájékoztatón részt vettek a projekt konzorciumi partnerei: Tüske László, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója és Kárpáti Árpád, Kárpáti Árpád, az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft.. ügyvezető igazgatója.
(MTI/EMMI)