Az Operaház a felújított Erkel Színházzal együtt – az elmúlt hónapban kiutalt rendkívüli kormányzati támogatást is ideszámítva – idén mintegy 8 és fél milliárd forint összegű állami költségvetésből gazdálkodhat.

Az új évadban az Operaház jelentősen megújítja repertoárját: 25 premierrel, köztük 22 opera- és 3 balett-bemutatóval várják a hazai és külföldi publikumot.

Az évadnyitó társulati ülésen az Operaház három új örökös tagját köszöntötték az Andrássy úti palota színpadán, Lukács Gyöngyi Kossuth-díjas operaénekest, Palcsó Sándor Liszt Ferenc-díjas operaénekest és Szakály György Kossuth-díjas táncművészt, a Magyar Táncművészeti Főiskola rektorát, aki egyúttal mesterművész címet is átvehetett. Számos egyéb díjat, kitüntetést is átadtak az intézmény azon művészeinek és technikai-műszaki alkalmazottainak, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtottak az elmúlt évadban.

Ókovács Szilveszter főigazgató az Operaház pénzügyi helyzetéről elmondta: a cél az, hogy 2018 elejére elérjék azt a szintet, amely megfelel a 2002-ben 6,4 milliárd forintra emelt állami támogatás aktuális reálértékének. Jelenleg az intézmény állami támogatása 7,6 milliárd forint, a 2002-es összeg reálértéke pedig ma 11,3 milliárd forint lenne. A főigazgató kitért az Operaház küszöbön álló felújítására is. Mint mondta, reméli, hogy október végéig megszülethet a kormányzati döntés, és mihamarabb megkezdődhetnek a tervek szerint 2018 tavaszáig tartó munkálatok.

Az Operaház színpadtechnikájának és nézőforgalmi tereinek is meg kell újulnia, emellett létrehoznának egy új műhelyházat és próbacentrumot is. A megnyitón a Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkárt képviselő Horváth Endre kabinetőfnök hangsúlyozta: a tárca megad minden segítséget a felújításhoz. Emlékeztetett arra, hogy a kormány kiemelt intézményként kezeli az Operaházat. Mint mondta, az intézmény az elmúlt hónapban 1 milliárd 159 millió forint rendkívüli állami támogatásban részesült a két ház zavartalan működésének biztosítására.

Ókovács Szilveszter kiemelte: ez az első évad, amelyet az Operaház már a felújított Erkel Színházzal kezdhet meg. Hoppál Péter kulturális államtitkár kifejezését idézve úgy vélte: "Ha valami, akkor az Erkel biztosan a „kulturális alapellátás” része. Ennek a társadalomnak szüksége van erre a művészeti élményre, mindenkit gazdagít, hogy az Erkel működik". A főigazgató egyúttal emlékeztetett arra, hogy az Erkel megnyitásával a Magyar Állami Operaház a világ egyik legnagyobb operaintézményévé vált.

(Kultúráért felelős államtitkárság)