Történelmi példák alapján a kulturális és kreatív szempontból felívelő korszakok a legtöbbször gazdasági sikerekhez vezetnek – mondta Dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára az ASEM (Asia Europa Meeting) kulturális miniszteri találkozón Rotterdamban.
Hoppál Péter a rendezvény ma délelőtti hivatalos megnyitóját követő plenáris ülésen angol nyelvű felszólalásában hangsúlyozta: a kultúra alkalmas eszköz a társadalmi felzárkózás erősítésére, ezért „kormányzati politikáink folyamatosan arra törekszenek, hogy a kulturális szolgáltatásokhoz és kreatív javakhoz a hozzáférhetőséget lehetővé tegyék”.
Dr. Hoppál Péter Dr. Jet Bussemaker holland oktatási, kulturális és tudományügyi miniszter meghívására vesz részt a 2014. október 19-e és 21-e között Hollandiában megrendezett 6. Ázsia-Európa (Asia Europa Meeting – ASEM) kulturális miniszteri találkozón. A rotterdami helyszínű konferencia fő témája a kreatív iparágak, célja a két régió közötti kapcsolatok erősítése, partneri viszony kialakítása.
Az EMMI kultúráért felelős államtitkára a Willem Alexander holland király által megnyitott rendezvény plenáris ülésének 18 kiválasztott megszólalója között arról is beszélt: Magyarországon a kreatív ipar hozzájárulása az ország GDP-jéhez 3,7%, és a foglalkoztatottak 4,4%-a dolgozik kreatívipari ágazatban. Hozzátette: a magyar kreatívipar exportja mintegy kétszer gyorsabban bővül, mint a teljes magyar gazdaság exportja. Mint mondta: a gazdasági aspektus mellett fontos, hogy a kreatív iparágak – a szakpolitikák közötti szinergiák ösztönzésével – egy fenntartható fejlődési modellhez vezethetnek, amelynek célja egy szociálisan befogadó, tudáson alapuló társadalom kiépítése.
Hoppál Péter hangsúlyozta: a jelenlegi kormány igyekszik mindent megtenni a magyar kreatívipar fejlesztése érdekében, a szektor speciális igényeinek figyelembevételével. Ennek megfelelően prioritásként kezeli a kis- és középvállalkozások fejlesztését, valamint létrehozta az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó Design Terminált, amely háttérintézményként 2011-től segíti célzottan a kreatívipari cégeket. Emlékeztetett arra: az intézmény többek között a kreatívipari vállalkozások inkubációjával foglalkozik, elsősorban a divatipar és formatervezés területén, de a technológiai start-upokat éppúgy támogatja, mint az innovatív urbanisztikai projekteket.
Hoppál Péter úgy fogalmazott, hogy a kreativitás olyan terület, amelyben Magyarországnak nagy hagyományai, izgalmas jelene és „meglátásunk szerint komoly lehetőségeket tartogató jövője van”.
(Kultúráért Felelős Államtitkárság)