Terekbe írt múlt címmel tudományos igényű, képzőművészeti albumot jelentetett meg a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI). A magyar történelem legfontosabb helyszíneit tartalmazó munkát Cseri Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára mutatta be ma a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Radnainé Fogarasi Katalin, az intézet elnöke köszöntő beszédében hangsúlyozta: az album a tudományos ismeretterjesztés keretei között népszerűsíti az közérthető nyelven.
Hozzátette: az intézet célja, hogy az emlékhelyek is méltó helyet foglalhassanak el a turisztikai látnivalók palettáján, és ne csak a hazai, hanem a nemzetközi idegenforgalom vérkeringésébe is bekapcsolódhassanak. Jelenleg Magyarországon 13 nemzeti és 47 történelmi emlékhelyet tartanak nyilván, ezeket egységes sztélével jelölik meg.
Cseri Miklós helyettes államtitkár felidézte a 2011-es kulturális örökségvédelemről szóló törvényt, amely szerint nemzeti emlékhelyeknek számítanak a magyar történelem szempontjából kiemelkedő fontossággal bíró helyszínek és terek, míg történelmi emlékhelyeknek a magyar történelem és kultúra olyan helyszíneit nyilvánítja az Országgyűlés, amelyek a magyar nemzet, vagy valamely magyarországi nemzetiség emlékezetében kiemelkedő szerepet játszottak.
Kiemelte: az elkészült album jól szerkesztett formában mutatja be ezeket a helyszíneket, egyszerűen kezelhető, a kor elvárásaihoz alkalmazkodó, jól érthető munka lett.
A Terekbe írt múlt kereskedelmi forgalomban is kapható lesz.
(MTI / Kultúráért Felelős Államtitkárság)