Hosszú szünet után ismét lesz hazánkban Nemzetközi Karmesterverseny, amelyet 2017. október 2. és december 17. között rendeznek meg Pécsett a Kodály Központban. A rendezvényt a kormány 160 millió forinttal támogatja.

Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója a csütörtökön Budapesten tartott sajtótájékoztatón elmondta: 2017-es Nemzetközi Karmesterverseny első három helyezettje magas pénzjutalommal térhet haza: az első helyezett 20 ezer (6,2 millió forint), a második 10 ezer, a harmadik pedig 5 ezer euró jutalomban fog részesülni. A többfordulós versenyre 1981. január elseje után született karmesterek jelentkezhetnek majd, akik többek között nyitányok, operarészletek és szimfonikus művek dirigálásával bizonyíthatnak Pécsett. A versenyen a Pannon Filharmonikus Zenekar fog közreműködni.

A sajtótájékoztatón Szedlacsek Emília, a kultúráért felelős államtitkárság főosztályvezetője elmondta: a kormány 160 millió forinttal támogatja a Filharmónia Magyarország által szervezett 2017-es Nemzetközi Karmesterversenyt.

A koncertszervező társaság feladata megteremteni a jövő zeneértő közönségét, egyben fontos szerepet tölt be a kulturális alapellátásban is - fogalmazott Szedlacsek Emília, aki kiemelte azt is: 15 százalékkal növekedett Filharmónia által szervezett alkalmak látogatottsága, vagyis több mint 300 ezren vettek részt a társaság által szervezett koncerteken, hangversenyeken.

Az eseményen Vincze Balázs, a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. vezetője hangsúlyozta: a Zsolnay Kulturális Negyed működésére a kormány idén 1,17 milliárd forint többletforrást biztosított, ebből 50 millió forintot a Kodály Központ eszközparkjának fejlesztésére fordítanak.

A 8 milliárd forintból épült, mindössze 21 fő által működtetett Kodály Központ tavalyi 97 ezres látogatottsága bizonyítja, hogy igenis van kereslet a magas kultúrára, a komolyzenére - fogalmazott Vincze Balázs.

A sajtótájékoztatón levetítették az első, 1974-es Nemzetközi Karmesterverseny győztese, Kobajasi Kenicsiró videóüzenetét is, aki elmondta: hatalmas fordulópontot jelentett pályafutása szempontjából a budapesti megmérettetés, amelyet követően számos európai meghívást kapott.

Június 25. és július 2. között 32. alkalommal rendezik meg a fertődi Eszterházy-kastélyban a Régi Zenei Napokat, amelynek részeként a koncertek mellett világsztárok adnak mesterkurzusokat a világ 11 országából érkező hallgatóknak - mondta el Vashegyi György, az Orfeo Zenekar művészeti vezetője.

Hozzátette: a fesztiválon Magyarországon első alkalommal szerveznek régizenei karmester mesterkurzust, amelynek vezetője a Helmuth Rilling lesz, az idei rendezvénysorozat középpontjában álló Johann Sebastian Bach művészetének talán legavatottabb szakértője. Július 2-án, a fesztivál zárókoncertjén az ő vezényletével csendül fel a német zeneszerző János-passiója.

"Nem túlzás azt állítani, hogy erre a hétre Európa egyik zenei fővárosa lesz Fertőd" - fogalmazott Vashegyi György.

Július 9. és 16. között rendezik meg Szombathelyen a Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivált, amelynek egy kiemelt programja a Gilbert Varga által vezetett karmesterkurzus lesz, amelyen a résztvevők valódi szimfonikus zenekarral dolgozhatnak Bartók művei mellett Haydn korai szimfóniáit gyakorolva - mondta el a sajtótájékoztatón Szamosi Szabolcs. Hozzáfűzte: a fesztivál nyitókoncertjén Kocsis Zoltán vezényli a Savaria Szimfonikus Zenekart, fellép a Góbé Együttes, közös estet ad Kelemen Barnabás és Kokas Katalin, július 15-én pedig a Jazzationt hallgathatják meg az érdeklődők a szombathelyi zsinagóga udvarán.

A fesztivál július 16-i zárókoncertjén a karmester szeminárium hallgatói fognak vezényelni. A fesztivál részeként hét kortárs képzőművész, köztük Bencsik István Kossuth-díjas szobrászművész alkotásaiból nyílik kiállítás, valamint a felnőtteknek szóló programok, koncertek mellett a gyerekekre is gondoltak: Lakner Tamás Bartók Béla művészetét és a kortárs zenét igyekszik majd közelebb hozni a kisebbekhez.

A zeneszerzés terén Yinam Leef, zongorából Mocsári Károly, hegedű és vonósnégyesből pedig Kelemen Barnabás tart mesterkurzust Szombathelyen, míg a dal- és operaszemináriumot Komlósi Ildikó fogja vezetni. A kurzusokra 18 országból, köztük Dél-Koreából, Mexikóból, Svájcból és az Egyesült Államokból is érkeznek résztvevők.

A Kossuth-díjas énekesnő az eseményen elmondta: a fesztivál és a kurzusok középpontjában a nő áll - Bartók Béla először 60 évvel ezelőtt bemutatott Két arckép című darabja nyomán -, így a kurzuson a női karakterek és az érzelmek bemutatására keresnek hiteles művészi eszközöket.

Szeretném megmutatni, hogy mitől lesz valaki nem csupán énekes, hanem művész is - fogalmazott Komlósi Ildikó, aki megjegyezte azt is, hogy a maga részéről akkor lenne a legboldogabb, ha valaki Judit szerepével (A Kékszakállú herceg vára) érkezne a kurzusra.

(MTI)