Hoppál Péter szerint Magyarország a fesztiválokban is erős - erről az EMMI kultúráért felelős államtitkára a Magyar Fesztivál Szövetség (MFSZ) konferenciáján beszélt.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára az MFSZ budapesti konferenciáján emlékeztetett: a 12 éves múltra visszatekintő Fesztiválszövetség 98 tagszervezetet tömörít, és több mint 200 rendezvényt képvisel; "egy olyan impozáns civil erő", amellyel közös érdek az együttműködés.
Magyarország a fesztiválokban is erős, a fesztiválozó kedv "szinte már túl is burjánzik" - jegyezte meg az államtitkár, utalva a fesztiválnak nevezett rendezvények számának növekedésére. Mint hozzátette, az MFSZ segítségével újra lehet gondolni, hogy mit érdemes fesztiválnak nevezni, azt azonban elmondása szerint nem szabad elvitatni, hogy a kisebb események is képesek helyben értéket teremteni.
A fesztiválkínálat jellemzően a fővárosra koncentrálódik, a Budapesti Tavaszi Fesztiváltól a Café Budapestig egész sor rendezvény van, amelyeket magas szinten támogat a kulturális kormányzat, de magánerőből is olyan rendezvények váltak önálló branddé, mint a Sziget - közölte az államtitkár, hozzátéve: a vidéki centrumok nagy rendezvényeinek támogatásában is van szerepe az államnak.
Hoppál Péter közölte: a költségvetésben idén 2,3 milliárd forint szerepel a fesztiválok támogatására, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) fesztivál kollégiumában ezen felül több mint 1 milliárd forint áll rendelkezésre. Erejükhöz mérten a helyi önkormányzatok is részt vesznek a finanszírozásban: ez is adófizetői pénz, amely - bár nincs összesítve, de - valószínűleg meg is haladja a 3,5 milliárdot - fűzte hozzá.
A kulturális kormányzat egyik alapvető célja a kulturális alapellátás megszervezése, a minőségi kultúra eljuttatása új társadalmi szegmensekhez, és ebben a fesztiválok fontos szerepet visznek. A másik fő cél a cselekvő közösségek fejlesztése, a kulturális közösségfejlesztés; ebben is kiemelt szerepe van a fesztiváloknak - összegzett az államtitkár.
Márta István, az MFSZ elnöke szerint a konferenciának fontos témája a finanszírozás kérdése, de a lényeg igazából a közös gondolkodási pontok megtalálása.
A kormányzattal, az NKA-val és a Magyar Művészeti Akadémiával közös feladat többek között egy új minősítési rendszer kidolgozása, a fesztiválok jogi hátterének megteremtése, egy közép- és egy hosszabb távú terv kidolgozása, valamint a nagyobb odafigyelés a kezdő és a határon túli magyar fesztiválokra - összegzett a Fesztiválszövetség vezetője.
(MTI)