Megkezdődött a második Pajtaszínházi Szemle a fővárosi Nemzeti Színházban, ahol szombaton és vasárnap 19 megye egy-egy amatőr színtársulata mutatja be előadását a Nemzeti Művelődési Intézet (NMI) és a Magyar Teátrumi Társaság által 2015-ben létrehozott mintaprogram keretében.
A szemlét megnyitó szombati sajtótájékoztatón stratégiai együttműködési megállapodást írt alá az amatőr színjátszás szakmai támogatásáról Kárpáti Árpád, az NMI szellemi örököseként működő Nemzeti Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezető igazgatója és Vidnyánszky Attila, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke, a Nemzeti Színház igazgatója.
Vidnyánszky Attila kiemelte: egykor több mint ezer társulat működött az országban, a színházi struktúrának megfelelően a kőszínházak, a kiemelt, nemzeti intézmények alatt egyfajta fundamentumként, ezrével munkálkodtak a lelkes amatőrök. Kiemelte: a pajtaszínházak ügye szakmai, országos és nemzeti ügy is.
"Hiszünk abban, hogy ezek a kis társulatok és a programok segíthetnek a vidék fokozatos elnéptelenedésére irányuló folyamatok visszafordításában ott-tartó, közösségerősítő erejük révén" - mondta Vidnyánszky Attila.
Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kulturális kapcsolatokért és fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára azt emelte ki, hogy az első magyarországi nemzeti színház közadakozásból épülhetett fel. Mint mondta, az amatőr színjátszó körök, pajtaszínházak támogatásával az NMI és a Magyar Teátrumi Társaság kezdeményezésével a "színházi szakma leróhatja a hajdani kölcsönt".
"A kultúra nem örökölhető, azt mindegyik generációnak újra birtokba kell vennie. Minden olyan alkalom, amikor a tudás egyik embertől eljut egy másikig, létfontosságú kérdés" - emelte ki Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke.
A Pajtaszínház program keretében a résztvevő amatőr színtársulatok munkáját mentorok - megyeszékhelyű színházak tagjai vagy drámapedagógusok - segítették. A Magyar Művészeti Akadémia és az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) támogatásával 2015 őszén indult program célja elsősorban a vidéki amatőr színjátszás hagyományainak felélesztése.
Szombaton kilenc, vasárnap tíz társulat előadása látható a Nemzeti Színház Kaszás Attila színpadán, illetve a Gobbi Hilda teremben.
(MTI)