A Magyar Néprajzi Múzeum két munkatársát, Szojka Emese és Csupor István főmuzeológust Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere elismerő oklevéllel tüntette ki. Az elismerést Dr. Cseri Miklós, az EMMI kultúráért felelős helyettes államtitkára adta át.
Szojka Emese 1975-ben helyezkedett el a Néprajzi Múzeumban. Az ELTE Néprajz szakán 1984-ben szerzett diplomát, ezt követően a bajai Türr István Múzeumban dolgozott. Itt került kapcsolatba a Duna mentén élő gazdag parasztok kultúrájával. Elsősorban a lakáskultúra változásait vizsgálta, azt, hogy hogyan kerültek be polgári tárgyak, divatjelenségek gazdag paraszti otthonokba. 1996-an visszakerült a Néprajzi Múzeumba: először a nyilvántartási osztály dolgozója, majd vezetője, később a Szokás- és játékgyűjtemény főmuzeológusa lett. A lakáskultúra vizsgálata a Néprajzi Múzeumban is fontos kutatási témája maradt. Tudományos munkája példaértékű: fontos tárgyegyütteseket, gyűjteményeket vont a múzeum látókörébe, s azoknak érzékeny, a családtörténet keretei között tárgyaló dokumentáción túl a tárgyak és emberek egymáshoz való viszonyát érzékeltető feldolgozását is elkészítette.
Csupor István kézművesként került kapcsolatba a népművészettel, először fafaragással, majd fazekassággal foglalkozott. Az ELTE néprajz szakán tanult, a Néprajz Tanszék Európai etnológia doktori képzésében is részt vett. Technikai tudása révén ma kivételes helye van a fazekasság kutatói között. A Néprajzi Múzeumban 1983 óta dolgozik. Kresz Máriának, a Kerámiagyűjtemény vezetőjének 89-ben bekövetkezett halála után ő lett szellemi hagyatékának továbbvivője: 1991-ben keramikus feleségével együtt létrehozta a Kresz Mária Fazekas Központot, amely a magyar fazekasok képzésének gyakorlati és elméleti műhelyévé vált. 2004 óta a Népi Iparművészeti Tanácsadó Testület elnöke, konferenciák, előadás-sorozatok szervezője és tevékeny szereplője, a magyar fazekas népi iparművészeti élet megkerülhetetlen alakja. Számos tanulmány és kötet szerzője. Neki is köszönhetően a hazai fazekasok képzése igen színvonalas; egy teljes mestergeneráció tőle hallgatott magyar kerámiatörténetet. Személye, szemlélete évtizedekre hatással lesz a magyar kézművesek munkájára.
(EMMI, Kultúráért Felelős Államtitkárság)