Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK) épül az egykori Szabolcs utcai kórház területén 2017-re a Liget Budapest projekt részeként 13,5 milliárd forintból. A 37 ezer négyzetméteres épületegyüttes raktáraknak, restaurátorműhelyeknek, irodáknak, látogatóközpontnak és a létrehozandó Közép-Európai Művészettörténeti kutatóintézetnek is helyet ad majd.

A projektnek köszönhetően a Néprajzi Múzeum és a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria világszínvonalú háttérintézményt kap. A Narmer Építészeti Stúdió által jegyzett tervek szerint egy 29 ezer négyzetméteres új épület mellett megújulnak a területen álló 19. század végi szárnyak, a hetvenes-nyolcvanas években emelt kockaépületeket lebontják, a város pedig új zöldfelületekkel gazdagodik – mondta el a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa.

A Szépművészeti Múzeumot is vezető Baán László hangsúlyozta, az OMRRK a Liget Budapest egyik legfontosabb eleme. Az OMRRK megnyitásakor több százezres műtárgyállományt fogad majd be, és a következő évtizedek raktározási igényeinek is meg tud felelni. A Szabolcs utcában látványraktárakat és látogatható restaurátorműhelyeket is kialakítanak.

Kemecsi Lajos arra emlékeztetett, hogy az általa vezetett Néprajzi Múzeum számára még soha nem épültek saját raktárak. Az intézmény most nemcsak új épületet kap a Dózsa György úton, hanem világszínvonalú infrastrukturális háttérrel is gyarapszik.

Vasáros Zsolt, a terveket készítő Narmer Építészeti Stúdió vezetője elmondta: az öt épületből álló komplexum legnagyobb létesítménye a 29 ezer négyzetméteres, raktáraknak és restaurátorműhelyeknek otthont adó épület lesz, amely a térszint alatt négy, a földfelszín felett pedig három szinten biztosít korszerű és biztonságos körülményeket a műtárgyaknak. Az egykori izraelita kórház imaházának rekonstruált épületében kap helyet egy több mint ezer négyzetméteres látogatóközpont, de konferenciatermet, kiállítóteret és éttermet is kialakítanak. Az egykori Bródy Adél Kórházban helyezik el a Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézetet (KEMKI); az irodák mellett könyv- és iratarchívum is segíti majd a kutatók munkáját.

Baán László a KEMKI-ről szólva elmondta: az intézet a Szépművészeti Múzeumon belül működik majd, annak mai szervezeti egységeire épülve. Ilyen közép-európai fókuszú kutatóintézet jelenleg nincs Magyarországon, de számos olyan magyar érdekű kutatási téma létezik, amelyet kizárólag közép-európai fókusszal érdemes vizsgálni – hangsúlyozta.

Baán László kitért a Liget Budapest projekt egyéb elemeire is. Az Új Magyar Nemzeti Galéria épületére kiírt nemzetközi tervpályázat eredményét április közepén hirdetik ki, majd májusban teszik közzé a Városliget tájépítészeti pályázatát, így őszre már tudni lehet, hogyan fog kinézni a liget 2018-ra.

(MTI / EMMI Kultúráért Felelős Államtitkárság)