A magyarországi alkotótelepek állami és önkormányzati támogatásáról, társadalmi elfogadottságáról és eredményeiről tartottak szimpóziumot a Műcsarnokban, melyen részt vett Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős helyettes államtitkára is.

Kép letöltéseFotó: Csákvári Zsigmond

A 25. Országos Symposionon Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke hangsúlyozta: a magyar művésztelepi és Symposion mozgalom a hatvanas évek végétől, a hetvenes évek elejétől a rendszerváltásig "a szocializmus kalodájába beszorított" művészeti világ párját ritkító európai teljesítménye volt.

A magyar alkotóművészet az alkotótelepi mozgalma révén tudott szinkronban maradni a világgal - tette hozzá. Az alkotótelepek történetének tudományos feldolgozása azonban szinte egyáltalán nem történt meg.Ezért a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjat fog adni arra, hogy az alkotótelepeknek történetét tudományosan feldolgozza - mondta Fekete György.

Kép letöltéseFotó: Csákvári Zsigmond

Krucsainé Herter Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős helyettes államtitkára emlékeztetett: a magyar kormány 2012 óta 1,6 milliárd forintot fordított arra, hogy a magyarországi alkotóházak, művésztelepek megújuljanak és nyugodt körülményeket biztosítsanak az alkotások létrejöttéhez. Hozzátette: idén 100 millió forinttal támogatja az állam az alkotóházak megújulását.

Fontosnak nevezte, hogy ne csak az épületek megújítását, hanem a programok megvalósítását is támogassák. A Nemzeti Kulturális Alapon keresztül 2014 és 2016 között mintegy 70 millió forintot fordítottak az alkotóműhelyek tevékenységére, egy-egy alkotótábor létrejöttére. Ez a pályázati lehetőség folytatódik, az alkotótáborok programjainak megvalósításához további forrásokat ad az állam.

Kép letöltéseFotó: Csákvári Zsigmond

A helyettes államtitkár azt mondta: a kultúra szerepe egyre hangsúlyosabbá válik a mai világban. A művésztelepeken létrejött alkotásoknak a kulturális alapellátás részeként el kellene jutniuk a legkisebb falvakig, a hátrányos helyzetű településekre.

(MTI)