„A kultúra által teremtett hozzáadott érték erősíti az Európa 2020 stratégia hármas prioritását, azaz a fenntartható, intelligens és inkluzív növekedést” – jelentette ki Dr. Cseri Miklós, az EMMI kultúráért felelős helyettes államtitkára a kulturális miniszterek informális találkozójának mai ülésén Torinóban.

Az Európai Unió Tanácsának olasz elnöksége által szervezett, az Oktatás, Ifjúság, Kultúra és Sport Tanács informális miniszteri ülésén két központi téma szerepelt. Az első a kulturális politikák hatását, valamint a kultúra mint az Európa 2020 stratégia céljait támogató eszköz szerzői jogi aspektusait vizsgálta. A második téma a kulturális örökségre erőforrásként tekintő, az állami, magán és civil szektor között megoszló, új kormányzási modelleket járta körül.

A tanácskozáson az Emberi Erőforrások Minisztériumát Dr. Cseri Miklós kultúráért felelős helyettes államtitkár képviselte. Hozzászólásában Cseri Miklós kiemelte: növelni kell a kulturális javakhoz való hozzáférés lehetőségét, ugyanakkor figyelembe kell venni a kulturális tartalmak megteremtőinek, vagyis a szerzői jogi jogosultak jogait is. Az egyensúlyt véleménye szerint nem a jogérvényesítési eszköztár szigorításával vagy a büntetőjogi fenyegetettség növelésével, hanem a korszerű eszközök és engedélyezési rendszerek, illetve a jogi szabályozás fejlesztése útján érhetjük el.

A második témával kapcsolatban a helyettes államtitkár elmondta: az élhető örökség hídként köti össze a múltat és a jelent, megőrizve és továbbörökítve az értékeket. „A helyi fejlesztések attól sikeresek, ha azokat az adott közösség magáénak vallja, ezért kiemelt cél a közös értékek tudatosítása. Ahhoz pedig, hogy mindenki megélhesse kulturális örökségét, és aktív résztvevőként kapcsolódhasson be a helyi közösség kultúrájába, elsődleges ezek hozzáférhetővé tétele” – hangsúlyozta Cseri Miklós a kulturális miniszterek informális ülésén.

(Kultúráért Felelős Államtitkárság)