Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) Kultúráért Felelős Államtitkársága ismeri és érti a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének problémáit, hiszen az elmúlt egy évben folyamatosan egyeztetett a kulturális területet képviselő érdekképviseletekkel a bérkérdésről. (Válasz a petíció 1. pontjára, vagyis a tárgyalások megkezdésének követelésére.)
A kulturális területen dolgozó közalkalmazottak bérrendezésének ügyére konkrét megoldási javaslattal rendelkezünk. A tárgyalások során kiderült, hogy a kulturális bérrendezés ügye a felszínen jelentkező tünetnél egy sokkal összetettebb kérdéskör, egyebek mellett a különféle szakterületeken (alkotó és előadó-művészet, közművelődés, közgyűjtemények és az örökségvédelem)) dolgozók eltérő bérkompenzációja miatt. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a kulturális területen több szervezet működik gazdasági társaságként, ők pedig nem a közalkalmazotti törvény, hanem a Munka Törvénykönyve hatálya alá esnek, és az ő ügyük is rendezésre vár. Az állami és önkormányzati fenntartású kulturális intézmények mellett pedig civil alapítványok, egyesületek és magántulajdonú gazdasági társaságok is fenntartanak kulturális intézményeket.
A kormány arra törekszik, hogy a bértábla rendezése a kulturális és közművelődési területen dolgozók számára a valódi béremelkedést jelenthesse. Az EMMI-ben készül a szakértőkkel és szakszervezetekkel folytatott tárgyalások alapján a kulturális bérrendezésre vonatkozó javaslat. (Válasz a petíció 2., 3. és 4. pontjára.)
A minisztérium a petíció 5. pontjára már 2015-ben megadta a választ például azzal, hogy 1,2 milliárd forinttal növelte a kistelepülések kulturális normatíváját, amelynek minimum összegét is meghatározta településenként 1,2 millió forintban. Ez mintegy 1800 településen jelentette a kultúrára fordítható összeg jelentős növelését. A kulturális közfoglalkoztatási program (idén már 7700 közfoglalkoztatottal), amely résztvevőinek 22%-a (az elmúlt évek tapasztalatai alapján) tud elhelyezkedni a kulturális ágazatban az elsődleges munkaerőpiacon, szintén jelentős, éves szinten 10 milliárd forint nagyságrendű többlettámogatást jelent az ágazatnak. 2013 óta emellett több, a kulturális tárca felügyelete alá tartozó nemzeti intézményben történt nagyobb volumenű támogatásnövelés.
Mindezen lépések azt mutatják, hogy az EMMI együtt dolgozik a szakterületen dolgozókkal lehetőségeik és munkakörülményeik jobbá tételéért.
(EMMI Kultúráért Felelős Államtitkárság)