A nyári szociális gyermekétkeztetésre költségvetési forrásból idén 2,64 milliárd forintot biztosítottak, vagyis a települési önkormányzatok feladatellátásának támogatására szánt összeg 240 millió forinttal nőtt az előző évekhez viszonyítva - derül ki Rétvári Bence államtitkárnak a szocialista Bangóné Borbély Ildikó kérdésére adott írásbeli válaszából.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára az Országgyűlés honlapján közzétett válaszban utal arra, hogy a szociális nyári gyermekétkeztetés állami támogatása, ezzel az önkormányzati feladatellátás segítése már évek óta folyik. Hangsúlyozza, hogy a kormány 2010-2014 között a központi költségvetési többletforrás biztosításával, a szabályozás változtatásával kiemelt figyelmet fordított a gyermekétkeztetésre, különös tekintettel a szociálisan rászoruló gyermekekre.
A válasz alapján 2011-ig a támogatási rendszer fő problémája az volt, hogy nem vette figyelembe az egyes települések helyzetét, lehetőségeit, a támogatás nem volt megfelelően célzott, hiszen addig valamennyi települési önkormányzat ugyanolyan arányban, a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekek 21,5 százaléka után igényelhetett állami támogatást. Ezért 2011-től olyan támogatási rendszert vezettek be, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a forrásokat a települések helyzetének, teljesítőképességének és vállalásainak figyelembevételével osszák el.
A nyári szociális gyermekétkeztetésre költségvetési forrásból idén 2,64 milliárd forintot biztosítottak, vagyis a települési önkormányzatok feladatellátásának támogatására szánt összeg 240 millió forinttal nőtt az előző évekhez viszonyítva.
Idén teljes mértékben kielégítették a leghátrányosabb és hátrányos helyzetű települések támogatási igényét, továbbá azokét a településekét is, amelyek gyermekfelügyeletet, szabadidős programot vagy nagyobb arányú önerő biztosítását vállalták - jelenti ki. Emellett a többi, átlagos helyzetű település igényléseinek mintegy 77,5 százalékát teljesítették. A tavalyi évhez képest 9 százalékkal nőtt a támogatásból és mintegy 20 százalékkal a települési önkormányzati önerőből étkező gyermekek száma, ez összesen 9,6 százalékos gyermekszám-növekedést jelent, ami meghaladja a beérkezett igények 3 százalékos és az igénylő önkormányzatok számának 8 százalékos növekedését is. Várhatóan 123 750 gyermek étkeztetését sikerül megoldani a nyári szünidőben - teszi hozzá.
(MTI)