Egy év alatt 25 százalékkal nőtt a Határtalanul! programra jelentkezők száma - mondta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára a Magyar Ifjúsági Konferencia Egyesület és a Magyar Cserkészszövetségek Fóruma pénteki konferenciáján, Budapesten.

Az államtitkár felidézte, hogy a programon belül az elmúlt évben olyan változtatásokat hajtottak végre, amelyek "magasabb fordulatszámra" tudták kapcsolni azt. Így magasabb az egy diákra jutó támogatás összege, s míg korábban csak a szállás és az útiköltség, addig mostanra már az étkezés és egyéb programok is elszámolhatók. További könnyítés, hogy három kísérőtanár díját is el lehet számolni, Kárpátalja esetében az útlevél költségét, és a pályázatok beadása is egyszerűbbé vált az elektronikus felületen keresztül - sorolta a módosításokat.

Rétvári Bence jelezte: négy pályázati kör van, és folyamatos az elbírálás. Eddig két körön vannak túl, a tavalyi 125 százaléka a jelentkezők száma. Kifejtette: míg tavaly 28 582 diák utazott egész évben a határon túlra, idén már az első két forduló után 35 812 jelentkezővel számolhatnak, azaz egy év alatt 25 százalékkal nőtt a jelentkezők száma a hetedikesek körében. Ez az adat a további pályázati körökkel várhatóan tovább emelkedik majd - jegyezte meg a parlamenti államtitkár. 2013-hoz viszonyítva legalább 3,5-szeres a növekedés, s 2010 óta több mint 140 ezer magyarországi diák vehetett részt a határon túli régiókat célzó tanulmányi utakon - összegzett.

Rétvári Bence úgy fogalmazott: egy ország a legkisebb közösségeire épülhet, ha nincs kis közösség, akkor nagyobb közösségek sincsenek. Magyarország ugyanakkor nehéz helyzetben van, hiszen a nemzet és az ország határai nem esnek egybe - tette hozzá. Kiemelte: ezért is fontos a kormány számára a kis közösségek mellett a nemzet közösségének összetartása, ennek egyik legerősebb eszköze a Határtalanul! program, amelyben határon inneni és túli kisebb közösségeket, osztályokat tudnak közös programokkal, osztálykirándulásokkal egymáshoz közelebb hozni.

Kitért arra is, hogy a programmal olyan együttműködéseket tudnak kialakítani, amelyekkel határon átívelő módon a nemzet nagyobb közösségét tudják erősíteni. Rétvári Bence beszélt a cserkészszövetség egyre növekvő szerepvállalásáról is, a szervezet a legnagyobb ifjúsági mozgalom, amely túlélt világháborúkat, diktatúrákat egyaránt.

Felidézte, hogy a szövetség a magyar kormány stratégiai partnere, s értékelése szerint az együttműködés jól működik a felek között. Milován Orsolya, a nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetője arról beszélt, hogy a cserkészszövetségek a magyar nemzetpolitika legfőbb szövetségesei. A cserkészet az a mozgalom, amely már akkor foglalkozott a határon túli magyarokkal, amikor Magyarország elfordult tőlük, tagadta a létüket vagy akár ellenségként tekintett rájuk.

Beszámolt arról is, hogy a Bethlen Gábor Alap kiemelt támogatást biztosít a külhoni magyar cserkészeknek, tavaly több mint 70 milliós keret állt rendelkezésre. Tavaly év végén a kormány megszavazott forrást külön az egyházi és a civil szervezeteknek, s 47 milliót tudtak biztosítani a szlovákiai szövetségnek.

Jelezte: a cserkészek támogatására idén is külön keret van, a nemzeti jelentőségű intézmények és programok között továbbra is kiszámítható és folyamatos támogatásban részesülnek programjaik. A tavalyi 50 millióról idén 100 millióra nőtt az ifjúsági közösségek támogatási kerete.

Tavaly 88 kezdeményezést támogattak, idén 516 pályázat érkezett, ezek értékelése folyik - ismertette Rétvári Bence.

(MTI)