Megkezdődött a Népmesemondó-versenyek tanulságai című konferencia szombaton a budapesti Hagyományok Házában.
A népmese összeköti a családot és az egész nemzetet - hangsúlyozta Rétvári Bence parlamenti államtitkár a tanácskozást megnyitó beszédében.
Az államtitkár kiemelte: a kormányzat számára nagyon fontos, hogy a népmesekincset, a népmesemondás hagyományát és kultúráját megerősítse. Hozzátette, hogy ha bármi is elkopik a magyar népmesekincsből, akkor a magyar kultúra és ezáltal az európai kultúra lesz szegényebb. Ami pedig összeköti az európai kultúrákat, azoknak mind keresztény gyökere van - hangsúlyozta.
Rétvári Bence a népmese előnyeiről elmondta: a mesékben olvasható népi bölcsességek és élettörténetek hozzájárulnak a gyermek érzelemvilágának fejlődéséhez, a képzelőerő fejlesztéséhez, a szókincs bővüléséhez, mintákat ad a különböző élethelyzetek feldolgozásához, bemutatja a jót és a rosszat. Ez olyan módszer és szórakozás, ami az érzelmi intelligencia kifejlesztésében is sokat segíthet, valamint az élőszavas mesemondás és olvasás minőségi időtöltést jelent - mutatott rá.
Az államtitkár a Családok évéről elmondta: a budapesti Mesemúzeum mintájára 14 mesepontot hoztak létre országszerte, többek között Sopronban, Egerben, Miskolcon és Debrecenben. A Hagyományok Háza 50 millió forint támogatásban részesült az egyedi, népmeséhez kapcsolódó munkájára. A Magyar népmesék rajzfilm-sorozatot pedig 2841 óvoda kapja meg ajándékba Magyarországon.
Agócs Gergely néprajzkutató felidézte: amikor a Hagyományok Házát alapították, azt látták, hogy a táncházmozgalom különböző szakágaiban jól kialakult egyfajta módszertani munka, de a szövegfolklór módszertani rásegítése, az erre való odafigyelés hiányzott. Ezért útjára bocsátották a népmesetár-sorozatot, amelynek keretében tankönyvet, majd hangzó és audiovizuális melléklettel ellátott szövegeket publikáltak, majd népmese-tanfolyamot is indítottak.
Az egész napos tanácskozás témái között található az Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny hagyományközvetítő szerepe, a népmese szerepe a magyar folklorizmus új hullámában és a Gyimes-völgyi mesemondóverseny tapasztalatai.
(MTI)