Határozottan visszautasítjuk a Transparency International kijelentését. A kormány lehetővé tette a vállalkozásoknak, hogy nyereségük legfeljebb 75 százalékát sportcélokra fordíthassák. A pénzt a vállalkozások termelik meg, ők döntik el, hogy hova adják ezt az összeget.

Ez a legátláthatóbb folyamat, hiszen az adott sportághoz tartozó minden sportszervezet, sportiskola, utánpótlás-nevelést végző alapítvány beleszólhat, részesülhet, a vállalatoktól érkezett felajánlásokból, aminek jóváhagyásáról a sportági szakszövetségek hoznak szakmai döntést. Vállalkozók pénzéről, nem közpénzről van szó.

Érvényesül felette a brüsszeli kontroll:

Transzparenciát az EU Bizottsága a támogatási rendszer elfogadásakor tett, a Magyar Kormány a jogi szabályozásban teljes körűen átvette az ajánlásokat.

Ezek:

  • A támogatás alapját képező sportfejlesztési elemek támogatható kereteit a szövetségek előzetesen nyilvánosságra hozzák, ez az un. kötelező benchmark-rendszer;
  • mind a támogatott szervezetek, mind a szakszövetségek naprakész nyilvántartást kötelesek vezetni a jóváhagyott támogatási programok és a kiadott támogatási igazolások értékéről, és a programok belső tartalmáról;
  • a Kormány évente tájékoztatja Brüsszelt a támogatási program eredményeiről.

A sportcélú társasági adókedvezménnyel ráadásul sikerült új alapokra helyezni az öt látvány csapatsportág szakmai és utánpótlás jövőjét. Az Európában egyedülálló támogatási rendszer nélkül a magyar versenysport nem kerülhetett volna ki abból a gödörből, amelyben korábban volt.  Az öt látványsportág támogatására használható adókedvezmény segítségével számos beruházás valósulhatott meg az elmúlt években.

(EMMI, Sportért Felelős Államtitkárság)