Dr. Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára hivatalában fogadta Valerij Ljahovot, az Oroszországi Föderáció Magyarországi Nagykövetségének követ-tanácsosát.

A tanácskozáson dr. Szabó Tünde elismerését fejezte ki az orosz félnek, az előző, 16. FINA világbajnokság megrendezésével kapcsolatban, amelynek az oroszországi Kazany adott otthont. Valerij Ljahov megköszönte a gratulációt és szívesen osztotta meg tapasztalataikat a rendezésről, illetve a versenyek lebonyolításáról. Érdeklődésére államtitkár asszony bemutatta a 2017-es budapesti 17. FINA világbajnokság előkészületeit, az eddigi intézkedéseket, eredményeket, valamint a még hátralévő feladatokat.

Kép letöltéseFotó: EMMI

A sportállamtitkár kiemelte, hogy 2017-ben Magyarország nem csak a FINA világbajnokság, hanem többek között a Judo Világbajnokság házigazdája is lesz. Az egyre több hazai rendezésű nemzetközi sporteseménynek köszönhetően pedig Budapest a világ 7. legsportosabb városa lett, a SportCal nemzetközi ranglistáján.

A nemzetközi sikeres rendezvények összefüggésében szóba került a november végén, Budapesten megtartott EPAS Sportminiszteri Értekezlet is, amely kapcsán Követ-tanácsos Úr átadta sportminisztere, Pavel Kolobkov gratulációját. A jól szervezett és informatív konferencia egyik napirendi pontja a doppingellenes küzdelem volt, amely mind a két ország sportvezetői számára rendkívül fontos terület. Az államtitkár tájékoztatta orosz tárgyaló partnerét arról, hogy a magyar kormány ennek érdekében táplálékkiegészítő-szereket bevizsgáló labor megalapításáról döntött, melynek előkészületei már folyamatban vannak. A tárgyaló felek egyetértettek abban, hogy a doppingellenes küzdelem az egyik legjelentősebb kihívása napjaink sportéletnek, amely csak is a nemzetek közötti összefogással és szoros együttműködéssel kezelhető.

A megbeszélésen ezt követően Szabó Tünde a magyar sportpolitikáról és az idén módosított Sportörvényről tájékoztatta Valerij Ljahovot. Hangsúlyozta, hogy a magyar kormány kiemelten támogatott stratégiai ágazatként kezeli a sportot és a január elsején hatályba lépő Sporttörvény ennek gyakorlati megvalósulását hivatott biztosítani. Az állami sportigazgatás és a civil oldal közötti feladat- és hatáskörmegosztással ugyanis az állami források elosztásának elsődleges felelőse a Sportért Felelős Államtitkárság lesz. Ez a változás, lehetőséget teremt, hogy az állam közvetlenül biztosítsa az állami támogatást a szövetségi szintnek, illetve elengedhetetlenné teszi a közvetlen kapcsolattartást az államtitkárság és a szövetségek között. Ezek az intézkedések pedig még rugalmasabbá, gyorsabbá és átláthatóbbá teszik a sportcélú állami támogatások felhasználását. A Sporttörvény kapcsán az államtitkár bemutatta az újonnan felálló Utánpótlás Nevelésért és Sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkárságot, amelynek létrejötte, céljai és feladatai is az utánpótlás nevelés kormányzati szintű elismertségét, magas prioritását tükrözik.

(EMMI)