Hirokazu Matsuno, japán sportért felelős miniszter meghívására dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár Tokióba utazott, hogy részt vegyen a 2016. október 19-22. között megrendezésre kerülő World Forum on Sport and Culture elnevezésű nemzetközi konferencián.

A négy napos rendezvény célja, hogy a sport és a kultúra határok nélküliségét hangsúlyozza és segítséget nyújtson az ázsiai térséggel kialakított kapcsolatok elmélyítésére, különös hangsúlyt fektetve a 2020. évi Tokiói Olimpiára. A World Economic Forum bevonása a konferencia szervezésébe segítséget nyújt a nagyobb gazdasági szereplők számára, hogy megismerjék a sport és a kultúra nyújtotta új üzleti lehetőségeket.

Kép letöltéseFotó: EMMI

A konferencia nyitónapjának estéjén a japán miniszterelnök, Abe Sinzo szűk körű gálavacsorát adott a résztvevő államok sportminisztereinek, amelyen az államtitkár asszony a Tokiói 2020 Szervező Bizottság vezetőivel és Thomas Bach-hal, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökével is találkozott.

A meghívott sportminiszterek „A Sport a fejlődés és a béke érdekében”, ”A sport mindenkié” és „A sport integritásának védelme” elnevezésű szekciókban egyeztettek a sport jövőjéről, fejlődési irányairól és a jövő lehetőségeiről. Dr. Szabó Tünde „A sport mindenkié” szekciós ülésen tett felszólalásában elmondta, hogy Magyarország nemzetstratégiai ügyként tekint a sportra. Kiemelt célként határozta meg a szabadidősport, a diák- és hallgatói sport támogatását, az utánpótlás-nevelés támogatását, a nemzetközi sportesemények szervezésének fontosságát, és a sportlétesítmények fejlesztését. Hangsúlyozta, hogy a sport folyamatosan növekvő társadalmi és gazdasági tényező, amely jelentősen hozzájárul a jobb életminőség és a mélyebb társadalmi szolidaritás eléréséhez, emellett pozitív viselkedési modellt is mutat a fiatal generáció számára. Kitért arra is, hogy az országunkban épülő stadionokat amellett, hogy az élvonalban játszó felnőtt csapatok, az utánpótlás korosztályok, az alsóbb osztályú csapatok, valamint a szabadidő- és diáksport egyesületek is használják, otthonául szolgálnak a szabadidősport, és egyéb iskolai, közösségi sport és kulturális rendezvényeknek is. „Intézkedéseink sora is azt bizonyítja, hogy a magyar kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy sportnemzetből sportoló nemzetté váljunk.”

Kétoldalú megbeszélés keretében, Szabó Tünde a japán-magyar sportkapcsolatok áttekintése mellett, egyeztetett Hirokazu Matsuno, japán oktatásért, kultúráért és sportért felelős miniszterrel a 2020-as Tokiói Olimpia szervezésével kapcsolatos tapasztalatokról is. A két ország közti sportkapcsolatok alapja a folyamatos együttműködés az EMMI partnerszervezeteivel, a Testnevelési Egyetemmel és a MOB-bal, mely által a magyar sportolók, sportszakemberek csereprogramokon, szakmai konzultációkon, konferenciákon vehetnek részt. Szabó Tünde gratulációját fejezte ki, kollégájának a 2020-as Tokiói olimpia előkészületei kapcsán. A hátralévő időszak fejlesztéseihez, feladataihoz pedig további sok sikert kívánt. Hirokazu Matsuno támogatásáról biztosította hazánkat a Budapest 2024 pályázat kapcsán.

Az államtitkár asszony találkozott Martine Reicherts igazgatóasszonnyal is, az Európai Bizottság Oktatási – és Kulturális Főigazgatóságának képviselőjével, akivel a „sportbéli jó kormányzás” elméletéről és gyakorlati lehetőségeiről folytatott megbeszélést. Egyetértettek abban, hogy bár a sport területén a sportszervezetek hagyományosan az államtól függetlenül jönnek létre, ugyanakkor működésük, feladataik ellátása elképzelhetetlen az állami hozzájárulások és beruházási támogatások nélkül. A megbeszélés során Szabó Tünde a Budapest 2024 pályázatról is konzultált az Igazgatóasszonnyal.

A konferencia zárónapján a meghívott országok delegáltjai megtekintik az eddig megépült olimpiai létesítményeket: többek között a Nemzeti Edzőközpontot és a Japán Sporttudományi Intézetet, mely során államtitkár asszony egyeztet Mori Josiro úrral, a Tokio 2020 Szervező Bizottságának elnökével is.

(EMMI Sportért Felelős Államtitkárság)