Kiváló döntés volt a mai napot a sportnak köszönhetően ránk maradt, a sport által adott örökségeknek szentelni, mert a magyar sport az egyetemes magyar kultúra részeként mérhetetlen gazdagsággal és közösségformáló erővel bír – emelte ki beszédében dr. Szabó Tünde, sportért felelős államtitkár a Műemléki Világnapon.
Az ICOMOS, a Műemlékek és Helyszínek Nemzetközi Bizottsága idén „Sport és örökség” témakörében emlékezett meg a Műemléki Világnapról.
Magyarország méltán lehet büszke sportolóinak eredményeire. Ha az olimpiai örökranglistára tekintünk, azt látjuk, hogy a népességarányokat figyelembe véve a legeredményesebb tíz nemzet között szerepelünk, amelyet illendően meg kell becsülnünk, a kiváló teljesítményeket pedig példaként kell állítanunk utódaink elé – idézte fel sportbéli sikereinket az államtitkár a Vigadóban tartott rendezvényen.
A sport és a művészet kapcsolatára utalva hozzátette: az olimpiákon megszerzett elsőségek között a MOB jegyzi az olimpián aranyérmes úszó, Hajós Alfréd és építész társa, Lauber Dezső művészeti olimpiai érmét is. Hajós Alfréd az egyetlen olyan magyar, aki sportban és művészetben egyaránt a legjobbnak bizonyult az ötkarikás játékokon. Nevét ma is őrzi a Margit-szigeten az általa tervezett nemzeti sportuszoda. Ő tervezte emellett az újpesti Megyeri úti stadiont, a Millenáris sportpályát, sőt a miskolci, a pápai, a szegedi, valamint a kaposvári sporttelepet is.
Az olimpiai bajnokok körében azonban a műemlékvédelem napján úgy hiszem említést kell tennem még egy világhírű építészmérnökről, aki vízilabdában 1936-ban szerezte meg aranyérmét. Tarics Sándor, a világon ma élő legidősebb olimpiai bajnok immáron 102 éves. Nevéhez fűződik a stadionok lefedésének és mint sokan tudják, a földrengés biztos épületek építészeti problémájának megoldása is – tette hozzá dr. Szabó Tünde.
A műemlékvédelem alatt álló sportlétesítmények között az államtitkár felhívta a figyelmet a Győri Spartacus Sportkör eklektikus csónakházára és az egykori Rákosligeti Sport Club épületétre, de szólt Makovecz Imre Európában egyedülálló faszerkezettel és építészeti megoldásokkal büszkélkedő egri uszodájáról, vagy a felcsúti Pancho Arénáról, amely nemrégiben bekerült a világ 12 legszebb stadionja közé.
Bízom abban, hogy a mai világnap, miközben ráirányítja a figyelmet meglévő építészeti erényeink megőrzésének fontosságára, hozzájárul ahhoz is, hogy olyan új értékek teremtődjenek, amelyek nemzetünk erejét tovább növelik és hozzájárulnak világörökségünk gazdagodásához, kultúránk fejlődéséhez – hangsúlyozta dr. Szabó Tünde.
(EMMI Sportért Felelős Államtitkárság)