A Magyar Jogász Egylet ezekben a napokban, csü­tör­tökön, pénteken és szombaton tartja Harmincnyolcadik Jogász Vándorgyűlését Lillafüreden. Péntek délután a sportjog témakörébe tartozó előadásokat hallhattak a résztvevők, ennek keretében dr. Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára a kormányzat sportpolitikájáról beszélt.

Az államtitkár szólt azokról a legfontosabb irányvonalakról, amelyek meghatározzák a kormány sportpolitikáját. Mint mondta, a népegészségügyi mutatók rendkívül lesújtó képet mutattak 2010-ben, emellett ott álltak a sportolási szokásokat jelző számok is: az Európai Unióban sereghajtók voltunk, hiszen a népesség mindössze 5 százaléka sportolt rendszeresen, a tanköteles korú fiatalok mintegy 75 százaléka kizárólag a testnevelés órák keretében végzett bármilyen sportjellegű testmozgást. A helyzet azonnal cselekvést igényelt.

Dr. Szabó Tünde felsorolta azokat a lépéseket, amiket a fizikailag és lelkileg egészségesebb társadalom érdekében tett a kormányzat. Bevezették a mindennapos testnevelést, s ma már 1 millió 173 ezer diák sportol mindennap. A fiatal korosztállyal kívánja megszerettetni a mozgást a Sport Legyen a Tied Program is. Átalakította a finanszírozást, melynek egyik eleme a TAO. Ennek eredményeként 136.000 fővel, 63,54 százalékkal nőtt a sportolók száma, továbbá 300 új hazai sportingatlan épült, és közel 500 újult meg. További 16 kiemelt sportág sportszakmai sportágfejlesztési támogatásának összege a 2013-as 3450,6 millió forintról 8,3 milliárd forintra nőtt, s emelkedett a felzárkóztatási alapból támogatott sportágaknak nyújtott összeg is.

Az államtitkár hangsúlyozta: a sportpolitika fontos eleme a létesítményfejlesztés, a TAO-ból finanszírozott beruházások mellett e téren meg kell említeni néhány jelentősebb létesítményt, mint például a Tüskecsarnokot és uszodát, a Groupama arénát, a debreceni stadiont vagy a Gerevich Csarnokot. Ezen kívül további fejlesztések vannak folyamatban, köztük tornatermek, tanuszodák.

A fejlődés, a sikeres sportdiplomácia eredményeként idén 70 jelentős nemzetközi verseny helyszíne hazánk, s készülünk a 2017-es vizes világbajnokságra – tette hozzá dr. Szabó Tünde.

Az előttünk álló feladatok között említette a Testnevelési Egyetem fejlesztését, a szabadidős sportparkok kialakítását, a 2024 évi olimpia rendezésének pályázatát.

Az államtitkár összegzésként elmondta: a kormány kiemelten támogatja a sportot, s a fejlesztések pozitívan hatnak az oktatásra, az egészségügyre, az ifjúsági és családpolitikára, a szociális területekre, élénkítik a gazdaságot. Tehát nincs még egy olyan ágazat, amelynek fejlődése ilyen kiterjedten és intenzíven hat szinte az összes ágazatra - zárta előadását dr. Szabó Tünde.

(MTI)