A látássérültek elemi rehabilitációja fontos segítséget jelent az önálló életvitel és a teljes autonómia eléréséhez - mondta Czibere Károly államtitkár a „Perspektívák – Látássérült személyek elemi rehabilitációs szolgáltatásainak továbbfejlesztése a Vakok Állami Intézetében” című projekt záró konferenciáján.

Az államtitkár hangsúlyozta, a kormány minden olyan kezdeményezést támogat, amely a fogyatékossággal élő emberek számára esélyt teremt az önálló és teljes életre, amely felkészíti őket a megváltozott körülményekre, amely segíti őket az akadálymentes tárgyi és kommunikációs környezet kialakításában, valamint a foglalkoztathatósági esélyeik növelésében.

A fogyatékos embereket segítő, támogató környezet kialakítását több kormányzati intézkedés szolgálja. Az Országgyűlés márciusban tárgyalta és fogadta el egyhangúlag az Országos Fogyatékosságügyi Programot. Elkészült a program végrehajtásának első szakaszára vonatkozó intézkedési terv is. 2016-ban 5 milliárd forinttal növekszik a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására fordított támogatás. Jelentősen emelkedik a fogyatékos embereket segítő támogató szolgálatok finanszírozása.

Rendkívül fontos, hogy anyagilag és erkölcsileg is megbecsülje azt a nagyon kemény munkát, amelyet a fogyatékos emberkért dolgozók végeznek. Ennek kapcsán döntött a szociális dolgozók bérrendezéséről, melynek keretében 7,6 milliárd forint összegű bérkiegészítést biztosít 2015. július 1-jétől. A kormány célja a bérkiegészítéssel, a minőségi szolgáltatások megerősítése.

Az Új Széchenyi Tervkeretében a Vakok Állami Intézete az 1,2 milliárd forintos támogatásból az ország egészét lefedő, 12 megyei irodából álló hálózatot hozott létre, annak érdekében, hogy mind többen vehessék igénybe ezt az önálló életvitelt lehetővé tevő ingyenes szolgáltatást.

(EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)