A Népszabadság szombaton megjelent cikkének állításával ellentétben a kormány 5,3 milliárd forinttal támogatja a Tanoda program folytatását, amelynek keretében, több mint 170 helyszínen folytatódnak az iskolaidő utáni többletfoglalkoztatások a hátrányos helyzetű gyermekeknek. A program tanodánként 25-30 millió forint támogatást biztosít 2018 szeptemberéig. A két év során mintegy hatezer hátrányos helyzetű általános iskolás fiatal tanulmányai javulhatnak.
Langerné Victor Katalin, az EMMI társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára a lap állításával ellentétben nem határolódott el a döntéstől. A tanodákról és a hátrányos helyzetű diákok felzárkóztatásáról rendezett konferencián tájékoztatta a hátrányos helyzetű gyermekekért dolgozó szakembereket a kormány társadalmi felzárkózást segítő programjáról, valamint a pályázati lehetőségekről. Az elmúlt hónapban több ösztöndíj kiírása is megjelent, amelyeknek segítségével diplomához vagy szakmához juthatnak a szegényebb családban élő gyermekek. A közeljövőben pedig további programok indulnak, amelyek csökkentik a végzettség nélküli iskola elhagyást. A programok indításáról, eredményeiről, véleményezési lehetőségéről folyamatosan beszámol az államtitkárság.
A 2011-ben elfogadott társadalmi felzárkózási stratégiában az oktatás területén kiemelt szerepe van az iskolai lemorzsolódással szembeni harcnak. Ennek egyik kiváló eszköze a Tanoda program, amely a képességek kibontakoztatását, a tehetséggondozást, az iskolai eredményesség növelését segíti elő. A kormány a programot az előző évekhez képest továbbfejlesztette, kidolgozta a tanodasztenderdet, amely a szükséges többletszolgáltatásokat tartalmazza, és amelyeket a támogatásért cserébe elvár. Továbbá mostantól minden tanodában legalább három felsőfokú végzettségű szakembernek kell jelen lennie, közülük legalább egynek pedig pedagógus végzettséggel kell rendelkeznie.
Tanodák az ország minden részében működnek, de 40-45 százalékuk Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyében található, követve a hátrányos helyzetű csoportok területi koncentrációját.
(EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)