A kormány kiemelt feladatának tekinti a gyermekvédelmi szakellátás szolgáltatásainak fejlesztését, hangsúlyozta Nyitrai Imre, az EMMI szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkára a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság által szervezett „A gyermekbántalmazás felismerésének, kezelésének támogatására a gyermekvédelmi szakellátás területén megvalósított” projekt zárókonferenciáján.

A kormány elkötelezett a gyermekvédelmi rendszer megerősítésében, hiszen rendkívül fontos, hogy a szolgáltatók hatékony védelmet nyújtsanak minden családnak, és minél hamarabb jelezzék az esetleges problémákat. 2015. január 1-jétől előírás, hogy családsegítés csak gyermekjóléti szolgáltatással egy szolgáltató keretében hozható létre. A gyermekjóléti szolgáltatás megerősítése irányában a következő lépés 2016. január 1-jétől, hogy a családsegítés csak gyermekjóléti szolgáltatással integráltan működhet, család- és gyermekjóléti szolgálat vagy család- és gyermekjóléti központ keretében. A gyermekvédelmi jelzőrendszer működtetése, a bajba került gyermekek helyzetének felismerése minden közösségnek dolga, s így mindannyiunk feladata is, de a szakembereknek elsődleges kötelezettsége, hivatása.

A bántalmazás felismerése a szakemberek részéről széles körű ismereteket követel, nemcsak a rizikótényezők, tünetek ismerete, beazonosítása területén, hanem a bántalmazott gyermekkel való bizalmi kapcsolat kialakítása terén is. A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság ennek elősegítése érdekében indította el a „A gyermekbántalmazás felismerésének, kezelésének támogatására a gyermekvédelmi szakellátás területén megvalósított” elnevezésű programot, melyen valamennyi gyermekotthoni nevelő és pszichológus, valamint a gyermekotthonok vezetői, mintegy 1.100 munkatárs vett részt.

(Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)