Az új kormányzati ciklusban először ült össze az Antiszegregációs kerekasztal. A találkozón ezúttal is az EMMI képviselői, illetve civil oktatási szakértők vettek részt. A mai ülésen a területi alapon kialakuló szegregációt vizsgálták meg és tettek javaslatokat ennek felszámolására.

Az EMMI által 2013 júniusában alakított Antiszegregációs Kerekasztal megújult, fő feladata a szegregáció megszüntetésére irányuló javaslatok megfogalmazása, valamint a szakmai munka támogatása. A november 6-ai egyeztetést Czibere Károly, az EMMI szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára és Langerné Victor Katalin társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár vezette.

Langerné Victor Katalin javasolta, hogy a kerekasztal tagjai havonta egy alkalommal üljenek össze és a májusig szóló ütemterv szerint haladva megoldási javaslatot tegyenek a különböző szegregációs problémákra, valamint az esélyteremtésre a köznevelési szolgáltatások határain kívül.

A kerekasztal állandó tagjai közül részt vett a megbeszélésen Hanesz József, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ elnöke, Szabóné Dr. Kármán Judit, romológus, Vecsei Miklós, a Máltai Szeretetszolgálat alelnöke, Antal István, a Jezsuita Roma Szakkollégium szakmai vezetője, L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány vezetője, Berki Judit, a bátonyterenyei Tanoda vezetője, Orosz Ferenc, a Raoul Wallenberg Egyesület elnöke, Takács Géza az Új Pedagógiai Szemle főszerkesztője, Batári Zsolt, a Kedvesház igazgatója, Derdák Tibor, a Dr. Ámbédkar iskola igazgatója, Rácsok Balázs, az Ökumenikus Segélyszervezet szociális és fejlesztési igazgatója, Kovácsné dr. Nagy Emese, a hejőkeresztúri iskola igazgatónője.

Az Antiszegregációs Kerekasztal célja, hogy megvizsgálja a különböző oktatási helyzeteket, és javaslatot tegyen a szegregáció felszámolására, ugyanis a szakértői és politikai oldal egyetért abban, hogy eredményt csak a minőségi oktatással lehet elérni, amely az egyetlen kiutat jelenti a halmozottan hátrányos, azon belül is a roma fiatalság számára, a szegénység és a kilátástalanság újratermelődését megakadályozva.

(EMMI, Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)