A Tárki háztartásokat vizsgáló kutatásának jelentése szerint "tendenciájában és trendjében" jelentősen csökkent a szegénységnek kitettek aránya az elmúlt évben – erről a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár beszélt egy konferencián.
Czibere Károly azt mondta, a vizsgálat eredményei alapvetően a KSH novemberi hasonló, a 2013 és 2014 közötti folyamatokról szóló statisztikáit támasztják alá.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) államtitkára szerint a kedvező jelenség mögött a Tárki elemzése is három kormányzati intézkedést és lépést vél felfedezni: egyrészt a közfoglalkoztatás bővülését, a rezsicsökkentést, valamint a devizahiteles adósok mentését. Ezek mind olyan lépések, amelyek egyértelműen erős hatással vannak a jövedelmekre és a szegénységi mutatókra is.
Arra hívta fel ugyanakkor a figyelmet, nem lehet megállni, mert vannak olyan társadalmi csoportok, családok, amelyeket a közfoglalkoztatás vagy a rezsicsökkentés korlátozottan segített.
Hangsúlyozta, továbbra is a foglalkoztatás az első számú cél és csak másodsorban a közfoglalkoztatás, ugyanakkor szerinte nyilvánvalóvá kell tenni, hogy akinek nem jut egyik sem, annak segélyt kell adni. Azt mondta, nincs olyan kormányzati szándék, hogy a segélyezés megszűnjön, vagy hogy a segélyezési rendszerből forrást vonjanak ki.
Elmondása szerint a segélyezés összege a tavalyi évhez képest nőtt, és nem csak a közfoglalkoztatási kiadásokkal együtt számítva.
A fő kormányzati célok között említette a gyermekes családok segítését, eredménynek nevezve, hogy konszenzus van abban, hogy a "nyomor ördögi körét" intézményrendszeren, tehát az óvodákon, iskolákon keresztül lehet megtörni.
Utalt az előző nap bejelentett kormánydöntésre, ami szerint szeptembertől minden óvodás és bölcsődés gyermek ingyen étkezhet. Jelezte: jövőre 70 milliárd forintot fordítanak majd gyermekétkeztetésre.
A rendezvényen ismertették a Tárki háztartás monitor kutatás 2014. évi eredményeit. A Tárki adatfelvétele 2014. októberében zajlott, és a 2013. október 1. és 2014. szeptember 30. közötti időszakról gyűjtött információkat. Az adatfelvétel során 2011 sikeres interjú készült, az érintett háztartásokban pedig 4420-an élnek.
A „viszonylag kismintás” Tárki-vizsgálat - a rendezvényen kiosztott dokumentum szerint - alkalmas a teljes népességre vonatkozó következtetések levonására. A kutatást a Tárki az Emmi államtitkárságának a megrendelésére készítette.
A jelentés összegzésében megállapítják, hogy míg a 2010 és 2012 közötti időszakban jelentősen nőttek a jövedelmi egyenlőtlenségek, addig a következő két évben kismértékben csökkentek. Azt is írták, hogy a szegénység kiterjedtsége változatlan maradt, de a „mélysége” 26-ról 23 százalékra csökkent az elmúlt két évben.
Ferge Zsuzsa szociológus a felméréssel összefüggésben elmondta: nem vitatja, hogy a makrofolyamatok és különböző intézkedések hatására javulás figyelhető meg. Az összkép mégis az, hogy a jelentés egészében egy deprivált társadalom képét mutatja európai összevetésben is - hívta fel a figyelmet.
(MTI / EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)