Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára elmondta: a kormány elkötelezett abban, hogy a krízisbe került családokat segítse. Ebből a szempontból az átmeneti otthonok a legfontosabbak, mert "otthont teremtenek az otthontalanságban, esélyt az esélytelenségben".

Kifejtette: országosan 4 ezer férőhelyet biztosítanak a családok számára, az átmeneti otthonok több mint felét civil szervezetek működtetik, a központi költségvetés idén és jövőre is 2,5 milliárd forinttal támogatja a fenntartásukat.

Az államtitkár hangsúlyozta: a minisztérium régóta dolgozik együtt a segélyszervezettel, nemcsak a fejlesztések, hanem a szabályozás területén is. Emlékeztetett: a gyermekjóléti- és a jelzőrendszer Országgyűlés által hétfőn elfogadott megerősítése is a közös tapasztalatokra épül. A parlament hétfőn szavazta meg, hogy 2016. január 1-jétől létrejönnek a család- és gyermekjóléti központok, a családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás ugyanis kizárólag egyetlen szolgáltató keretében lesz működtethető.

Czibere Károly ismertette: a kormány a szociális szférában dolgozók megbecsültségét is szeretné növelni, egyrészt a munkakörülmények javításával, másrészt a bérezés módosításával. Kifejtette: július 1-jétől 7,6 milliárd forintnyi bérkiegészítést állapítottak meg a szociális és gyermekjóléti rendszerben dolgozók számára. Ez a tavalyi 12 milliárdos bérpótlékkal együtt idén 20 milliárd forintot jelent, jövőre pedig 28 milliárd forint áll rendelkezésre, amelyet kizárólag béremelésre lehet fordítani – mondta.

Lehel László elnök-igazgató a keddi átadási ünnepségen elmondta, csaknem 117 millió forintból újította fel és bővítette a családok orosházi átmeneti otthonát az Ökumenikus Segélyszervezet. Közölte: a beruházáshoz 110 millió forintot európai uniós támogatásból biztosítottak, ezt a forrást a segélyszervezet saját országos adománygyűjtéseiből csaknem 7 millió forinttal egészítette ki.

(MTI)