Átlagosan 62 százalékkal nőtt a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi ágazatban dolgozók bére 2013 óta - mondta Czibere Károly sajtótájékoztatón.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára közölte, a kormány 2014-től kezdve folyamatosan emelte az ágazatban dolgozók bérére fordított költségvetési támogatást. Azóta összesen 250 milliárd forintot fordítottak az emelésekre, aminek köszönhetően az átlag bruttó bér a 2013-as 144 ezer forintról 2018-ra 233 ezer forintra nőtt.
Példaként elmondta, hogy egy általános iskolai végzettségű, nem szakmai munkakörben dolgozó bére a 2013-ban 98 ezer forintról 147 ezer forintra nőtt, egy érettségi nélküli, szakmai munkakörben foglalkoztatotté 114 ezerről 188 ezer forintra, egy érettségi utáni szakképesítéssel rendelkezőé 117 ezerről 250 ezer forintra, egy felsőfokú végzettségű dolgozóé pedig 130 ezerről 240 ezer forintra.
Kitért arra is, idén bérkiegészítést kap a szociális ágazatban dolgozó egészségügyi végzettségűek és egészségügyi munkakörben dolgozó 3300 ember annak érdekében, hogy fizetésük felzárkózzon az egészségügyi bértáblához, Erre mintegy 2,1 milliárd forintot fordítottak - emelte ki.
Az államtitkár arról beszélt, hogy a béremelés mellett a kormány igyekszik más formában is megbecsülni a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi ágazatban dolgozók munkáját, ezért a munkakörülmények javítására 115 milliárd forintot fordítanak idén és a következő két évben.
Emellett megújul a szociális ágazat továbbképzési és vezetőképzési programja, 13,7 milliárd forintból mintegy hatvanezer dolgozó és négyezer intézményvezető kap lehetőséget arra, hogy ingyen végezze el az előírt továbbképzéseket. Az ágazatban dolgozók lelki egészségének megőrzését pedig egymilliárd forinttal támogatja a kormány, így 15 ezren vehetnek részt szupervízión.
A szakma iránti megbecsülés jeleként nyilvánították munkaszüneti nappá november 12-ét, a szociális munka napját - tette hozzá.
Az ágazatban dolgozó 93 ezer munkatárs naponta több mint 800 ezer emberről gondoskodik. A családtagokat is beleszámítva több millió ember érdekelt abban, hogy a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi rendszer jól működjön és a munkatársak magas színvonalú szolgáltatást nyújtsanak - hangsúlyozta Czibere Károly.
Hozzátette, szeretnék megtartani az ágazatban dolgozókat, és vonzóvá tenni a segítő szakmát a fiatalok számára is, ezért a kormány folytatja a párbeszédet az ágazatban dolgozók érdekeit hitelesen képviselő szervezetekkel.
Cser Ágnes, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke arról beszélt, hogy az ágazat követelései még 2004-ben keletkeztek, de a szociálliberális kormány nem tárgyalt velük.
Hozzátette, 2013-ban sikerült végre asztalhoz ülniük az Orbán-kormánnyal, és eredményeket is elértek, de még nem teljesen elégedettek. Végső céljuk az, hogy a szociális ágazatban ugyanolyan bérfelzárkóztatási megállapodás szülessen, mint az egészségügyben, mert félő, hogy a szociális területen dolgozó egészségügyi végzettségűek elhagyják az ágazatot, ha nem nőnek a bérek - mondta a szakszervezet elnöke.
(MTI; kormany.hu)