Az idősek szociális biztonságának megteremtése és garantálása felelőssége a családnak és a társadalomnak egyaránt. Ennek a felelősségnek fontos eleme az idősek számára nyújtott bentlakásos szolgáltatás.

Ma mintegy 51 ezer férőhelyen valósul meg az idősek szakszerű gondozása és ápolása. A kormány az elmúlt években jelentősen növelte az idősek otthonai finanszírozását, miközben 3000 férőhelyet újított meg 8,9 milliárd Ft összegben, mondta Czibere Károly, az EMMI szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára az Európai Bentlakásos Idősotthonok Igazgatóinak Szövetségének április 25-ei tanácsülésén.

A gondoskodás az idősekről a társadalom számára nem teher, ugyanakkor kötelesség, és egyben befektetés is. A kormány időskori stratégiája aktív, egészséges időskort céloz, azonban fel kell készülni az elöregedés folyamatára. Az államnak segítő kezet kell nyújtania az idősek és segítőik felé, ezért a kormány 8,9 milliárd forintot fordított az elmúlt négy évben a hazai idősotthonok fejlesztésére. Ennek keretében háromezer férőhely újult meg és mintegy háromszáz férőhellyel bővült a hazai ellátás – mondta az államtitkár.

A kormányzat arra törekszik a szociális ellátórendszer átalakításánál, hogy a legrászorultabbak kapjanak fokozott odafigyelést, segítséget, ápolást és gondozást. Ehhez szükséges, hogy a rendelkezésre álló források célzottabban és hatékonyabban érjék el a valóban segítségre szorulókat.

A szociális biztonsághoz való jogot az állam a pénzbeli és természetbeni ellátásokon túl személyes gondoskodást nyújtó intézményhálózat kiépítésével, folyamatos fejlesztésével és működési költségeinek hozzájárulásával segíti. Magyarországon az időskorúak hosszú távú gondozásában többféle szociális szolgáltatás - étkeztetés, házi segítségnyújtás, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, idősek nappali ellátása, demens személyek nappali ellátása, időskorúak gondozóháza, idősek otthona - is megtalálható.

(Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)