Az államnak fontos szerepe van az időskori biztonság garantálásában, és ebben kiemelt jelentősége van az időseket segítő szociális szolgáltatásoknak. A kormány az elmúlt években 8,9 milliárd forintot fordított a hazai idősotthonok fejlesztésére. Ennek keretében háromezer férőhely újult meg és mintegy háromszáz férőhellyel bővült a hazai ellátás, mondta Czibere Károly, az EMMI szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára a Boldog Gizella Alapítvány XIV. Szakmai Napján. Közlemény.

Az idősek segítéséért felelősséget visel a család, a helyi közösség és a társadalom egyaránt. A kormány időskori stratégiája aktív, egészséges időskort céloz. Ugyanakkor fontos a gondozásra, ápolásra, segítségre szoruló idősek és családjaik segítése szociális szolgáltatásokkal. Ma mintegy 51 ezer idősotthoni férőhelyen valósul meg az idősek szakszerű gondozása és ápolása. A kormány az elmúlt években jelentősen növelte az idősek otthonainak finanszírozását, miközben 3000 férőhelyet újított meg 8,9 milliárd Ft összegben.

A kormányzat arra törekszik a szociális ellátórendszer átalakításánál, hogy a legrászorultabbak kapjanak fokozott odafigyelést, segítséget, ápolást és gondozást. Ehhez szükséges, hogy a rendelkezésre álló források célzottabban és hatékonyabban érjék el a valóban segítségre szorulókat.

A szociális biztonsághoz való jogot az állam a pénzbeli és természetbeni ellátásokon túl személyes gondoskodást nyújtó intézményhálózat kiépítésével, folyamatos fejlesztésével és működési költségeinek hozzájárulásával segíti. Magyarországon az időskorúak hosszú távú gondozásában többféle szociális szolgáltatás - étkeztetés, házi segítségnyújtás, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, idősek nappali ellátása, demens személyek nappali ellátása, időskorúak gondozóháza, idősek otthona - is megtalálható.

(EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)