Az integrált oktatás biztosítása minden iskolás számára nemcsak emberi jogi kérdés, hanem össztársadalmi és gazdasági ügy is egyszerre - erről a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár beszélt kedden az MTI-nek, miután egy workshopon vett részt Budapesten, több uniós szakemberrel közösen.

Czibere Károly kiemelte, mostanra - objektív, külső mérések alapján is - bebizonyosodott, hogy az együttnevelés, a minőségi integrált oktatás-nevelés a diákok tanulmányi eredményességét jelentősen javítja.

Azt mondta, a magyar kormány továbbra is elkötelezett az integrált, esélyteremtő oktatás feltételrendszerének megteremtése mellett, ezért a jövőben is előnyben részesítik az ilyen pedagógiai programokat.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy ha a hátrányos körülmények között élő gyerek minőségi oktatást kap, akkor az nemcsak neki, hanem a családjának, a szűkebb és tágabb környezetének, a településének és az egész országnak hasznos lesz, mert eredményesebb tud lenni a munkaerőpiacon és az élet többi területén is.

Az államtitkár úgy fogalmazott, hogy az erős kezdet, a jó alapok megteremtése az óvodában és az iskolában alapvető feltétele a jó társadalompolitikának. Hozzátette: a kormányzat ezért akarja minél alacsonyabb életkorban biztosítani a gyerekek számára a fejlesztésükhöz szükséges szolgáltatásokat, így például az úgynevezett Biztos kezdet gyermekházakon vagy a hároméves kortól kötelezővé tett óvodákon keresztül.

Közölte, az óvodákban és az iskolákban számos kiegészítő szolgáltatást is biztosítanak, így például az ingyenes közétkeztetést, tankönyveket, ösztöndíjakat, vagy a lemaradó diákok korrepetálását biztosító Tanoda programot.

Czibere Károly elmondta, hogy a kedden megkezdett workshopot szerdán a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hejőkeresztúron folytatják, ott az uniós szakértőknek bemutatják a helyi komplex pedagógiai programot, amelyben roma és nem roma diákok együtt tanulnak.

Hozzátette: e programnak köszönhetően az elmúlt években jelentősen javultak a diákok tanulmányi eredményei. Ez kézzelfogható bizonyíték arra, hogy mindenki téved, aki azt mondja, hogy az együttnevelés káros vagy rossz teljesítménnyel jár.

(MTI)