Mintegy félmillió fogyatékkal élő ember él Magyarországon, családtagjaikkal együtt így kétmillió ember élethelyzetét befolyásolja a fogyatékosság - mondta a 2015 és 2025 közötti Országos Fogyatékosságügyi Program ismertetésekor Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára.
Az egész társadalom ügyének nevezte ugyanakkor a program által vázolt célok érvényesülését. A szakpolitikai alapelvek közül kiemelte az önrendelkezés jogát vagy a társadalmi részvétel alapelvének érvényesülését, ami lehetővé teszi, hogy az érintettek élhessenek politikai, szociális jogaikkal. Szólt az egyetemes tervezés elvének érvényre juttatásáról, arról, hogy minden kormányzati döntésnél figyelemmel kell lenni ezen társadalmi csoport érdekeire is.
A "semmit rólunk nélkülünk" alapelvet is hangoztatta, valamint a hátrányos megkülönböztetés tilalmát, az előnyben részesítés fontosságát.
A civil egyeztetéssel készült program a fogyatékkal élők tejes életútját végigkíséri - ismertette. A feladatok között emelte ki az adatgyűjtést, mind az oktatás, foglalkoztatás, az önálló életvitel lehetőségei, a közlekedés, a sport vagy a kultúra és a turizmus területén.
Kiemelt feladatként szólt a korai diagnózis felállításának és a fejlesztésnek az elősegítéséről, egységes egészségügyi protokoll kidolgozásáról, a fogyatékkal élők képzését végző intézmények fejlesztéséről, az érintettek felsőfokú tanulmányainak támogatásáról.
Az államtitkár fontos teendőnek ítélte a támogató szolgálatok kapacitásának növelését és a mindenre kiterjedő, a fogyatékosok teljes életútját végigkísérő rehabilitáció támogatását szorgalmazta.
(MTI)