Összetartó és szolidáris társadalmat nem lehet az idősek bölcsessége, tapasztalata nélkül építeni – mondta Czibere Károly, az EMMI szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára az 50 éves Magyar Gerontológiai és Geriátriai Társaság XXXIX. Kongresszusán. A rendezvény egyik főtémája - amelyet az idősek október 1-jei világnapjához közeledve rendeztek – az idősügyi egészségpolitika és a szociális kérdések voltak.
Az államtitkár a rendezvényen hangsúlyozta, hogy egy összetartó és szolidáris társadalom garanciákkal veszi körül az idősek szociális biztonságát. A szociális biztonság nem minimumot jelent, nem egy vékony védőhálót, nem a gondoskodás minimális feltételrendszerét. Az idősek szociális biztonságának alapja nem az aktív korúak lehajló karitatív gesztusából táplálkozik, hanem abból az alapvető jogból melynek révén az időskor tisztességben és méltósággal élhető meg.
Ez a cél vezérli a kormányt az időseket segítő szociális szolgáltatások átalakításakor, a házi segítségnyújtáson belül a gondozás megerősítésekor és a szakápolási szolgáltatás kialakításakor.
Az államtitkár beszédében emlékeztetett rá, hogy az elmúlt években csaknem 9 milliárd forintot fordított a kormány európai uniós pályázati forrásokból az idősotthonok férőhelyeinek emelésére és fejlesztésére, így 3300 férőhely újult meg. Állami fenntartású bentlakásos intézményekben tavaly 9,6 milliárd forint értékben történtek fejlesztések, ezek háromnegyede energetikai korszerűsítés volt. 2015-ben és 2016-ban négyszázmillió forintra pályázhattak az önkormányzatok szociális intézményeik fejlesztéséhez, felújításához. Támogatást kaptak akadálymentesítésre, vizesblokkok felújítására vagy betegszobák kialakítására, így az önkormányzati intézmények jobb életkörülményeket biztosíthatnak a lakóknak és a jobb munkakörülményeket a dolgozóknak.
(EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)