Idei első ülését tartotta a Gyermekjóléti és Gyermekvédelmi Ellátások Országos Szakmai Kollégiuma. Az egyeztetésen Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára elmondta, a gyermekvédelmi jelzőrendszer megerősítésétől azt várja a kormány, hogy több intézményi és családi bántalmazásra derülhet fény és nem lehet majd eltitkolni ezeket az eseteket.

Az államtitkár hangsúlyozta, ha egy szakember bármilyen problémát észlel, azonnal működésbe kell lépnie a jelzőrendszernek. Ezért alakította át a tárca a gyermekjóléti rendszert úgy, hogy abban egyértelmű legyen az oktatási és az egészségügyi szereplők felelőssége is. Továbbá a gyermekjóléti reform hatására, 2016. januártól megnégyszereződött a gyermekjóléti központok száma, amelyek segítségével már járásonként szabályozzák a gyermekek útját, mellyel meg tudják akadályozni a bántalmazásokat és a veszélyeztetettséget, így az érintettek időben megkapják a segítséget.

A kormány elkötelezett a szociális ágazattal való folyamatos és intenzív párbeszéd fenntartásában. Ennek érdekében még 2015 decemberében megalakult hét Szociális Szakmai Kollégium, az EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága kezdeményezésére, köztük a Gyermekjóléti és Gyermekvédelmi Ellátások Országos Szakmai Kollégiuma. A kollégiumok működtetésének célja egy olyan inspiratív, tudományos párbeszédre és eszmecserére alkalmas állandó fórum megteremtése, mely támogatja az új módszertani és szakmafejlesztési rendszert, továbbá teret biztosít az együttműködés megvalósítására a szociális tárca és a szakma képviselői között.

A kollégiumok alkotják a Szociálpolitikai Tanácsot, melyet azért hozott létre a tárca, hogy a szociális területen támogassa a módszertani és szakmai fejlesztést. A testület véleményezi az elé terjesztett koncepciókat, stratégiákat, jelentéseket, javaslatot tesz a szociális területet érintően jogszabály megalkotására, módosítására, véleményezi a szociális ágazati életpályamodellre, valamint a szociális képzésekre, továbbképzésekre vonatkozó javaslatokat.

(EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)