Mérföldkőhöz érkezett az intézményi kultúrát felváltó támogatott lakhatás bevezetése Magyarországon - mondta el Czibere Károly a Sikeres támogatott lakhatás megvalósításának tényezői című konferencián.

Az Államtitkár hangsúlyozta, hogy a 2014-20-as európai uniós fejlesztési időszak tervezése során a szaktárca prioritásként kezeli a szociális intézmények kiváltásának folytatását.

Az elmúlt években szemléletváltás történt, a támogatott lakhatás megfelelő feltételeket teremt ahhoz, hogy a fogyatékossággal élő, pszichiátriai- és szenvedélybeteg emberek életkoruknak, egészségi állapotuknak és önellátási képességüknek megfelelő lakhatási, illetve szociális szolgáltatásokban részesüljenek. A szemléletváltás nem csupán az ellátottak, hanem a szolgáltatatást végzők oldalán is igaz, hiszen a támogatott lakhatás megszervezése feltételezi azt, hogy a lakhatási szolgáltatás mellett jobb minőségben és összehangoltabban történjen az egyéb szolgáltatáselemek biztosítása.

A támogatott lakhatás az igénybevevők komplex szükségletfelmérésén alapul, mely lehetővé teszi az egyéni igényekhez minél jobban igazodó szolgáltatást. Az egyéni szükségleteknek megfelelő támogatással lehetővé válik, hogy az igénybevevő a mindennapi élet aktív részese lehessen. A lakhatás és a támogatás az egyén elvárásaihoz és igényeihez igazodnak.

A legfrissebb adatok szerint jelenleg 519 férőhelyen történik az országban támogatott lakhatás szolgáltatás nyújtása, tavaly év végén 442 férőhely volt bejegyezve, a férőhelyek száma a jövő év elejére az ezret is meghaladhatja. Fogyatékossággal élők számára jelenleg 22 db támogatott lakhatás szolgáltatás összesen 227 férőhellyel, pszichiátriai betegek számára 9 szolgáltatás 139 férőhellyel és szenvedélybetegek számára 14 db szolgáltatási helyen 153 férőhellyel biztosít támogatott lakhatási szolgáltatást. Ezen férőhelyeket nem állami, egyházi fenntartók működtetik.

(EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)