A Kormány részéről kijelölt tárgyalófél ma újabb sztrájktrgyalást folytatott a szociális ellátások területén legnagyobb tagságú, több ezer munkavállalót képviselő szakszervezetekkel. Nyitrai Imre, az EMMI szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkára és a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MSZ EDDSZ) elnöke, dr. Cser Ágnes, valamint a sztrájktárgyaláshoz csatlakozó Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) főtitkára, Boros Péterné az ágazati munkabéke fenntartása érdekében rendszeres egyeztetéseket tart. Az EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságán 2014 augusztusa óta folynak az egyeztetések a szociális ágazati érdekképviseletekkel.
Az aktuális kérdéseken túl - többek között: az ágazati és kiegészítő bérpótlék ágazati fogadtatása, és jövő évi rendszere, a területen dolgozó munkavállalók egészségállapotának javítása, a munkaközi szünet és szabadságnapok kérdése - a szakszervezetek tájékoztatták a szociális ágazat kormányzati vezetését a jövőbeni együttműködési elképzeléseikről. Ennek keretein belül az MKKSZ csatlakozott az MSZ EDDSZ sztrájktárgyalásához, és együttesen kezdeményezték az Ágazati Kollektív Szerződés (ÁKSZ) megkötését.
A szociális ágazatban dolgozók hosszútávú munkabiztonságát célzó, fenntartói körtől függetlenül minden munkavállaló számára előnyökkel járó kezdeményezés részleteinek kidolgozása érdekében napokon belül folytatják a felek a tárgyalásokat.
Nyitrai Imre kifejtette: az ágazati vezetés újraindította a folyamatos egyeztetések sorát, 2014 óta - összességében a kormány három év alatt 60 milliárd forintot fordít a szociális szféra bérrendezésére - több bérpolitikai intézkedést tett, amelyekkel az ágazati bérek beérték, néhány esetben meghaladták az egészségügyi ágazat béreit, ősszel benyújtásra kerül a munkaközi szünetre vonatkozó javaslat, s 2016-ban véglegezik az ágazati életpálya további elemeit is. Reményét fejezte ki, hogy a napokban összeülő Szociális Ágazati Érdekegyeztető Fórum (SzÁÉF) keretei között nem csak e két, aktív és együttműködő szakszervezettel, hanem minden szereplővel folytatni lehet a közös munkát.
A kormány elkötelezett, hogy anyagilag és erkölcsileg is megbecsülje azt a nagyon kemény munkát, amelyet a szociális ágazatban dolgozók végeznek. Ennek kapcsán döntött a szociális dolgozók bérrendezéséről, melynek keretében 7,6 milliárd Ft összegű bérkiegészítést biztosít 2015. július 1-jétől. Az ágazat dolgozói kézzel fogható bizonyságát tapasztalhatják meg annak, hogy a kormány teljesítette ígéretét. A bérkiegészítés nemcsak ígéret, terv volt a kormányzat részéről, hanem 2015. augusztus elején megkezdődött az utalása is.
(EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)