Hármas célrendszer határozza meg a kormány hajléktalanügyi politikáját: a prevenció, az ellátás és a reszocializáció - mondta Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára budapesti sajtótájékoztatóján.
Czibere Károly közölte, cél a hajléktalanná válás megelőzése, a már hajléktalanná vált emberek szükségleteihez igazodó ellátórendszer kialakítása, valamint az, hogy legyenek az ellátórendszerből kivezető utak.
A hajléktalanellátás egyik alapelve az, hogy a lakhatás biztonsága nélkül nincs szociális biztonság - hangsúlyozta.
Czibere Károly a megelőzésről szólva elmondta, hogy
Kitért arra, hogy a szociális törvény is szolgálja a megelőzést, hiszen kimondja az önkormányzatok általános felelősségét a területükön élők szociális biztonsága iránt.
Továbbá az önkormányzatok által működtetett család- és gyermekjóléti szolgálatok felelősek azért, hogy a településen élők szociális biztonsága érdekében úgynevezett felnőtt-jelzőrendszert működtessenek. A megelőzést szolgálja a Belügyminisztérium tűzifaprogramja is - jegyezte meg.
Czibere Károly a hajléktalanokat ellátó rendszerrel kapcsolatban közölte: a téli krízisidőszak november elsejétől tavaszig tart. Ma Magyarországon egész évben folyamatosan körülbelül 9500 hely van hajléktalan embereknek, és ez a krízisidőszakban 1500-zal bővül.
A téli időszakban tehát 11 000-11 100 körül van a rendelkezésre álló helyek száma - mondta, hozzátéve, hogy tavalyi adatok szerint a leghidegebb éjszakákon se haladta meg a száz százalékot a feltöltöttség.
Czibere Károly azt mondta, a férőhelyek fenntartása évente körülbelül 9 milliárd forintba kerül, ebből 8 milliárd az ellátórendszer működtetése, 540 millió az utcai szolgálatok fenntartása, és 360 millió forint áll rendelkezésre a krízisidőszak többletterheire.
Hozzátette:
Idén először jutott több forrás a mentális állapot javítására és a hajléktalan emberekkel dolgozó szociális munkásokat támogató szupervíziókra - közölte az államtitkár.
Czibere Károly bejelentette, hogy elindul az a régóta várt európai uniós program, amelynek révén - 4 milliárd forintból - mintegy 4000 hajléktalan ember kaphat 2020 végéig naponta egy tál meleg ételt.
A reszocializációról szólva elmondta, hogy 2017-től a szociális törvényben biztosítani fogják külső szálláshelyek finanszírozásának lehetőségét is. Ez azt jelenti, hogy a hajléktalanságból kivezető utak erősítéseként a szolgáltatónak lesz lehetősége a piacon vásárolni albérletet a normatívából - mondta. Hozzátette, hogy a normatíva átcsoportosítása körülbelül havi húszezer forintos albérleti hozzájárulást tud biztosítani majd egy-egy embernek.
A szeptember végén meghirdetett,
E két intézkedés "alapvetően fogja átstrukturálni" az ellátórendszert - jelentette ki az államtitkár.
Az eseményen készült videó vágatlan változata letölthető a Sajtószobában.
(MTI)