Nyitrai Imre szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár, a sztrájktárgyalásokra kijelölt állami vezetője a mai napon egyeztetett a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének vezetőjével a sztrájkkövetelésekről. A tárgyalás eredményes volt, az álláspontok közeledtek, a következő egyeztetésre november 28-án kerül sor.

A kormány elkötelezett, hogy anyagilag és erkölcsileg is megbecsülje azt a nagyon kemény munkát, amelyet a szociális ágazatban dolgozók végeznek. A szociális dolgozók bérrendezése jövőre is folytatódik. 2014-ben, 2015-ben és 2016-ban is volt bérrendezés, három év alatt átlagosan 22 %-kal, bruttó 31 ezer Ft-tal emelkedett az ágazatban dolgozók bére. A 2016-os évben az ágazatban dolgozók bérpótlékára és bérkiegészítésére összesen 28 milliárd forintot biztosítottak. Jövőre a minimálbér 15 százalékkal, a garantált bérminimum 25 százalékkal nő, a szolgáltatók terhei 5 százalékkal csökkennek, 2018-ban a minimálbér újabb 8 százalékkal, a bérminimum 12 százalékkal nő és további 2 százalékponttal csökkennek a szolgáltatók terhei a kormány és a szociális partnerek keddi megállapodása szerint. Ezen felül 2017-ben további bérrendezés várható, a jövő évi költségvetésben erre már 9 milliárd Ft biztosított, a bérrendezés mértékéről hamarosan döntés születik.

A szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatások területén jelenleg dolgozó mintegy 93 ezer ember megbecsülésének kifejezéseként, megfeszített munkájuk elismeréseként Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek, amely munkaszüneti nappá nyilvánítaná november 12-ét, a szociális munka napját a szociális ágazatban dolgozók számára.

A kormány a konzultációban hisz, fontos a párbeszéd a szociális ágazatot érintő kérdésekről is, így az egyeztetések minden szereplővel és minden fórumon tovább folytatódnak. Az EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságán 2014 nyara óta a Szociális Ágazati Demonstrációs Bizottsággal tizenkét, míg a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetével tizenhárom alkalommal került sor egyeztetésre. 2015. december elején megalakult a Szociális Ágazati Érdekegyeztető Fórum, amely folyamatosan ülésezik és e szervezet tagja lett a legfőbb, országos konzultációs testületnek, az Országos Szociálpolitikai Tanácsnak.

(EMMI Szociális Ügyekért és Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság)